e-Sim Teknolojisi İçin Türkiye’de de Çalışmalar Başladı

Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız e-Sim Teknolojisi için müjdeli haber Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih SAYAN tarafından verildi.

Vodafone sponsorluğunda düzenlenen TEKNO B2B Etkinliğine katılan ve etkinlik kapsamında basına demeç veren Bakan Yardımcısı Apple ve Samsung gibi büyük telefon üreticilerinin yavaş yavaş ilgi göstermeye başladığı e-Sim Teknolojisi için çalışmalara başlandığı müjdesini verdi.

BTK tarafından yürütülen çalışmalar sona erdikten sonra dileyen operatörler üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirerek e-Sim Teknolojisine geçiş yapabilecekler.

 

e-Sim Teknolojisi ve Türkiye

 

Klasik Sim Teknolojisinde Sona Geliniyor

e-Sim Teknolojisindeki gelişmeler devam ederken bildiğimiz klasik sim teknolojilerinin de yavaş yavaş sonu geliyor.

Direkt olarak telefon içindeki bir yazılım üzerinden çalışan e-Sim Teknolojisi sayesinde sim kartı değiştirme, kaybetme ya da kartın eskimesi gibi sorunlar ortadan kalkacak.

Tek bir e-Sim üzerine birden fazla operatör aboneliği tanımlanarak aralarında geçiş yapılabilecek. Bu sayede istenildiği an farklı bir sim kart kullanılabilecek.

Aynı şekilde iki hesaptan birisinin internet paketi diğerinin SMS paketi kullanılabilecek. Bu sayede operatörler arasındaki rekabette kızışacak.

 

Akıllı Telefon - Sim Kart

 

Sunucuların Türkiye’de Kurulu Olması Şartı Olacak

e-Sim Teknolojisine geçiş yapacak olan operatörlerin tıpkı Ödeme Sistemlerinde olduğu gibi Türkiye’deki Sunucularda verilerini barındırmaları zorunlu olacak.

Bu sayede yurtdışı sunucularına veri aktarılması gibi bir durumun da önüne geçilecek ve veri güvenliği Türkiye içindeki sunucularda sağlanıyor olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih SAYAN net bir tarih vermemiş olsa da 2019 yılı içerisinde e-Sim Teknolojisini kullanmaya başlayacağız gibi görünüyor.

e-Sim Teknolojisi İçin Türkiye’de de Çalışmalar Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir