Pasaport Kayıt İşlemleriECJ, Pirate Körfezi Platformu Sonunu Görebilir

ECJ, Pirate Körfezi Platformu Sonunu Görebilir

European Court of Justice (ECJ) Pirate Körfezi platformunun telif hakkından sorumlu olduğu iddiasında bulundu. Pirate Körfezi, 2013’te 10. yıldönümünü kutlamış ancak sürekli bloke edilmişti. Avrupa Toplulukları Adalet Divanı kararına göre, Pirate Körfezi platformu, sonunu gösterebilecek bir telif hakkı ihlalinden sorumlu tutulabilir iddiasında bulundu. Karara göre, platform ve Hollanda korsanlıkla mücadele grubu Stichting Brein arasındaki uzun […]


European Court of Justice (ECJ) Pirate Körfezi platformunun telif hakkından sorumlu olduğu iddiasında bulundu.

Pirate Körfezi, 2013’te 10. yıldönümünü kutlamış ancak sürekli bloke edilmişti.

Avrupa Toplulukları Adalet Divanı kararına göre, Pirate Körfezi platformu, sonunu gösterebilecek bir telif hakkı ihlalinden sorumlu tutulabilir iddiasında bulundu.

Karara göre, platform ve Hollanda korsanlıkla mücadele grubu Stichting Brein arasındaki uzun zamandır devam eden tartışmanın bir parçası olarak açıklandı.

Stichting Brein, iki Hollandalı ISS’nin siteye erişimi engellemek istediği belirtilirken, Kararda korsan filmlere ve TV şovlarına erişmenin diğer yöntemleri üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip olabilir denildi.

Durum ilk olarak 2010 yılında, internet servis sağlayıcıları Ziggo ve XS4ALL’ın korsanlıkla mücadele grubunun önemli bir kısmının The Pirate Bay’ı kullanmasına izin veren blokerlere erişimine izin verdiğini söyleyen bir girişimde Stichting Brein tarafından getirildi.

Pirate Bay’ın, kullanıcıların torrent olarak bilinen bölümlerde filmler, TV şovları ve diğer içerikleri paylaşmasına ve yüklemelerine olanak tanındığı, İngiltere pazarındaki ana oyuncular da dahil olmak üzere bir dizi Avrupa İSS’si tarafından engellendiği yönünde oldu.

Son birkaç yıldır orijinal davanın yönlendirildiği Hollanda Yüksek Mahkemesi  ile Avrupa Toplulukları Adalet Divanı’ndan, AB Telif Hakkı Yönergesindeki bir dizi noktaya ilişkin açıklamalar yapılmasını istediği belirtildi.

Bu açıklama, The Pirate Bay gibi paylaşım platformunun halkla iletişim kurup iletmediğini ve bu nedenle telif hakkı yasalarından sorumlu olup olmadığı üzerine yapıldı.

Avukatlık şirketi Kemp Little’in ortağı Jeremy Harris, “Korsan Körfezi üzerindeki etki o kadar da iyi olmayacak ki zaten iyi engellenmiş durumda, ancak benzer şeyler yapabilecek ve şimdi potansiyel olarak bulunan diğer siteler için çok önemli ihlalinde” açıklaması yaptı.

Korsan arama haber sitesi TorrentFreak’in editörlerinden Ernesto van der Sar, BBC’ye verdiği demeçte, “Kararın, The Pirate Bay’in ve benzer web sitelerinin Avrupa’da engellenmesini isteyen hak sahiplerinin konumunu güçlendiriyor. Halkın Pirate Körfezi’ne girmesini engellemenin etkili olup olmayacağı görülecek. İnsanların ters proxy siteleri ve VPN [sanal özel ağ] hizmetleri de dahil olmak üzere ISP engellemelerini atlamasına izin veren çok sayıda geçici çözüm mevcut” dedi.

Korsanlığa aykırı hareket eden grupların ilgisini çeken şey, son aylarda abonelik futbol maçlarını, televizyon kanallarını ve filmleri akışa sokmak için değiştirilen tam dolu Kodi kutuları olarak değiştirildiği yönünde oldu.

Ortam Oynatıcı Kodi, video, müzik, oyun ve fotoğrafları tek bir uygulamada bir araya getirmek için tasarlanan, gönüllüler tarafından kurulmuş ücretsiz bir yazılım türü olduğundan, yazılımların, filmlerin ve TV servislerinin korsan kopyalarına veya abonelik kanallarına ücretsiz erişim sağlayan üçüncü parti eklentilerle değiştirilebilir.

Bu set üstü kutuları satmakla suçlanan beş kişi Şubat ayında İngiltere’de tutuklandılar ve Mart ayında konunun üstesinden gelmek için bir mahkeme kararı alındığı belirtildi.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status