Ehliyet Sınavları “e-sınav” Sistemi İle Tüm Türkiye’de Sadece Online Olarak Yapılacak

MEB tarafından 21 ilde test edilen Online Ehliyet Sınavları artık 81 ilde gerçekleştirilecek. Yeni e-sınav sistemi ile klasik kâğıt kaleme dayalı sınavlarda ortadan kalkacak.

T24.com adresinin haberine göre MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen motorlu taşıt sürücü kursu ‘e-sınav’ları bundan sonra 81 ilde yapılacak.

Sınav sisteminin Online yapıya dönmesi ile eski usul sınavlarda uygulamadan kaldırılacak. Artık kâğıt ve kaleme dayalı eski nesil sınav sistemi Ehliyet Sınavları için gerçekli olamayacak.

 

Ehliyet e-sınav

 

Yeni Online Sınav Sistemi Adaylara Ne Kazandıracak?

Sistemin en büyük artılarından bir tanesi sonuçların anında adaylara iletilecek olması. E-sınav sistemine sahip bir salonda sınava giren kursiyer sınavı biter bitmez Ehliyet Sınavı Puanını öğrenebiliyor.

Online Sınav Sistemi sayesinde kursunu başarı ile tamamlayan adaylar randevu sistemi ile genel sınav tarihlerini beklemeden, ilk sınav tarihinde sınava girebiliyor olacak. Bu sayede 2-3 ayda bir yapılan sınavlar yerine haftalık yapılan sınavlar ile ehliyet alma süreleri de kısaltmış olacak.

Engelli Vatandaşlar için de görsel, işitsel ve işaret dili gibi farklı yollar ile ehliyet alma süreçleri daha kolay hale getirilecek. Sınavın online yapılacak olması gerek işitsel gerekse de video bazlı soruların rahatlıkla kullanılmasını sağlayacak.

Ayrıca yeni sınav sistemi ile birlikte cevapların kaydırılması ve yanlış olarak işaretlenmesi, sınav kâğıdında yapılan oğtik form hataları sebebiyle sonucun yanlış hesaplanması gibi sorunlarda ortadan kalkacak.

Ehliyet Sınavları “e-sınav” Sistemi İle Tüm Türkiye’de Sadece Online Olarak Yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir