Elazığ’daki Deprem Sonrası Telefon Hatları Çöktü, İletişimde Sorunlar Yaşanıyor

Elazığ’da meydana gelen ve çevre illerde de etkisini gösteren 6.8 şiddetindeki deprem sonrası bölgedeki iletişim hatları çöktü.

Bölgede bulunan baz istasyonu ve kablolu iletişim araçlarının aşırı yoğunluk sebebiyle servis dışı kalması sebebiyle özellikle Elazığ ve Malatya’da iletişim durmuş durumda.

Vatandaşların cep telefonları ve sabit hatlar ile şehir içi ve şehir dışı aramalar yapmaya çalışmaları sebebiyle bölgede faaliyet gösteren operatör baz istasyonları işlem dışı kalmış durumda.

 

Elazığ Depremi
Elazığ Depremi

 

İnternet Tabanlı Haberleşme Öneriliyor

Geçtiğimiz aylarda da İstanbul ve çevresinde etkili olan ve nispeten daha düşük şiddetli bir deprem sonrasında da bölgedeki baz istasyonları çökmüş iletişim ağları kilitlenmişti.

Ancak özellikle internet ağının aktif kalması ile vatandaşlar bir süre WhatsApp gibi internet tabanlı mesajlaşma uygulamaları üzerinden haberleşme imkânına sahip olmuşlardı.

Elazığ’da yaşanan ancak çevre illerde de etkisini hisseden bu deprem sonrasında da yetkililer özellikle vatandaşların internet tabanlı uygulamalar üzerinden mesajlaşmaları öneriliyor.

Yeterli baz istasyonu sayısının olmaması sebebiyle telefon aramaları ve SMS gönderimleri ne yazık ki hayat normale dönene kadar pek verimli olarak çalışmayacaktır.

 

Elazığ Depremi 2020
Elazığ Depremi 2020

 

Operatörlerden Ücretsiz Görüşme ve İnternet Desteği

Deprem sonrasında Twitter üzerinden mesaj atan GSM Operatörleri bölgede bulunan halk için ücretsiz kullanım hakları sunmuş durumda.

 

Turkcell; “Elazığ Sivrice deprem bölgesinde bulunan müşterilerimize acil iletişim ihtiyaçları için ücretsiz konuşma ve internet tanımlanmıştır. Geçmiş olsun.”

Vodafone; “Elazığ’daki müşterilerimize acil iletişim ihtiyaçları için ücretsiz konuşma ve internet tanımlanmaktadır. Geçmiş olsun.”

Türek Telekom; “Elazığ’daki depremden etkilenen vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun. Türk Telekom olarak, müşterilerimiz için ücretsiz konuşma ve internet kullanımı tanımlandı. Kriz masamız hazır. Yanınızdayız Elazığ.”

Elazığ’daki Deprem Sonrası Telefon Hatları Çöktü, İletişimde Sorunlar Yaşanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir