Elektrik, Doğalgaz ve GSM Abonelikleri e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamaya göre 2019 Mart ayı itibari ile Elektrik, Doğalgaz ve GSM Operatörü abonelik işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Kamudaki birçok hizmetin e-Devlet üzerinden Online olarak vatandaşlara sunulmaya devam ediyor. Yapılan düzenlemeler ile artık Doğalgaz ve Elektrik abonelik işlemlerinde firmaların abonelik merkezlerine gitmeye gerek kalmayacak.

Aynı şekilde Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi GSM Operatörleri için de yapılacak olan Abonelik İşlemleri direkt olarak e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

 

e-Devlet

 

Abonelik Açma ve Sonlandırma İşlemleri Yapılabilecek

Amaçlarının vatandaşın işini kolaylaştırmak, kamunun iş yükünü hafifletmek olduğuna değinen Fuat Oktay, “Vatandaşlarımızın en çok vaktini alan işlemlerden birisi de abonelik işlemleri. Bu konuya özellikle önem veriyoruz. Bir süredir bu alanda önemli bir çalışma yürütüyoruz. Mart ayı itibarıyla elektrik, doğal gaz ve GSM operatörlerine abonelik işlemleri e-devlet üzerinden yapılmaya başlanacak. Aynı şekilde aboneliklerin sona erdirilmesi de sistem üzerinden yapılacak. Bu konuda mevzuat değişikliklerine ihtiyaç var. Değişikliklerin tamamlanmasıyla bu hizmet verilecek. e-Devlet üzerinden işlem yapamayan vatandaşlarımız ise ilgili noktaya giderek aboneliğini yüz yüze yapabilecek.” ifadelerini kullandı.

Devlet olarak vatandaşın beyanını esas alan, belgesiz ve hızlı hizmet sunumuna odaklandıklarına işaret eden Oktay, şunları kaydetti:

“Dijital dönüşümle birlikte kamunun ürettiği ve tuttuğu hiçbir bilgiyi, belge olarak vatandaşımızdan talep etmeden sadece vatandaşımızın beyanını esas alarak hizmet vereceğiz. Bu kapsamda özellikle kurumlar arası verinin paylaşılmasına yönelik süreçleri belirleyerek gerekli hukuki altyapının oluşturulmasına yönelik çalışmalara da başlamış bulunmaktayız. Sistemi akıllılaştırarak, kamunun önemli ölçüde tasarruf etmesinin önünü açacağız. Bunlar için de öncelikle kamudaki sistemlerin birbirleriyle tam olarak entegrasyonunu tamamlayıp, yapay zeka dahil ileri teknolojileri etkili bir şekilde uygulayacağız.”

 

 

Mart Ayında Hizmetler Aktif Olacak

Doğalgaz, Elektrik ve GSM Abonelik işlemleri için e-Devlet üzerinden işlem yapma süreci Mart ayı içerisinde aktif olacak.

Sistemin aktif olması ile birlikte vatandaş için de artık çok daha hızlı bir şekilde Abonelik Süreci başlamış olacak.

Muhtemelen Abonelik Ücretleri için de yine e-Devlet üzerinden Kredi Kartı veya Banka Kartı ile direkt ödeme alınabilecek. Dileyen vatandaşlar ise ödemelerini EFT – Havale ile gönderebilecekler.

Süreçle alakalı olarak önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgilerin de elimize ulaşması ile yeni bilgilendirmeler yapıyor olacağız.

Elektrik, Doğalgaz ve GSM Abonelikleri e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir