Elektrikli Otomobil İçin Türkiye’de Teşvik ve Bilgilendirme Şart

Elektrikli Otomobillerin yavaş yavaş pazara çıkması özellikle Petrol noktasında Tavanda yer alan Türkiye için hızlı ve pratik bir dönüşüm içerisine girmesini sağlayabilir.

Henüz ülkemizde tam anlamıyla kullanımı başlamayan Elektrikli Otomobiller için müşteriler Özel Sipariş ile ürün getirebiliyorlar. Fiyatların 90.000 TL civarından başladığı Elektrikli Otomobiller için yeterli yedek parça ve şarj istasyonu ise hali hazırda yok.

 

ABD Elektrikli Otomobil Kullanımını Teşvik Edecek

 

Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde yer alan New York, California, Connectifut gibi eyaletlerinde içerisinde bulunduğu 8 Bölge ortaklaşa bir karar alarak Elektrikli Otomobil Kullanımını arttırmak için bazı adımlar atmaya başladı.

Elektrikli Otomobil İçin Türkiye'de Teşvik ve Bilgilendirme Şart
Elektrikli Otomobil İçin Türkiye’de Teşvik ve Bilgilendirme Şart

California, Connecticut, Maryland, Massachussetts, New York, Oregon, Rhode Adası ve Vermont eyaletleri arasında varılan anlaşmaya göre ilk olarak Şarj İstasyonu Sayısını arttırmak ve benzinli araç kullanıcılarının Elektrikli Modellere yönelmelerini sağlayacak adımları atmak gibi çalışmalar ön plana çıkmış durumda.

Hali hazırda 45.000 civarında Elektrikli Aracın kullanıldığı Amerika Birleşik Devletleri için 2015 senesine kadar konulan hedef 1 Milyon araç yönünde. Tabi ki bu araçların yerine trafikten çekilecek 1 milyon araçta Emisyon ve Hava Kirliliği gibi etkilerin yanında Petrol Kullanım Oranlarını da düşürmesi bekleniyor.

 

Türkiye’de Elektrikli Araçların Geleceği

 

Henüz net bir adım atılamayan ülkemizde Petrol Fiyatları dikkate alındığında aslında Elektrikli Otomobil veya Hibrit Otomobil satışlarının diğer ülkelere göre daha hızlı olması beklenebilir.

Ancak ülkemizde halen Elektrikli Arabalara bakış açısında bir güvensizlik ve korku mevcut. Bunu aşmanın tek yolu ise bu araçları almayı cazip hale getirecek kampanyalar yaparak Şarj İstasyonu sayısını arttırmak olacaktır.

 

Elektrikli Otomobil İçin Türkiye’de Teşvik ve Bilgilendirme Şart

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir