Elektronik Cihazların Gözlerimize Zararları

Hepimiz aslında bu cihazların gözümüz için ne kadar zararlı olduğunun farkındayız. Yinede çağımızın bağımlılık yaratan mobil cihazları elimizden düşüremiyoruz. Peki, ama ve diğer gözlerimize nasıl zarar veriyor ve sonuçları neler oluyor.

Konuyla ilgili olarak uzman doktorlar tarafından yapılan açıklamalardan birisi, özellikle çocuklarda göz kuruluğunun ortaya çıkmasının büyük sorun olduğu yönünde. Klimalı ortamlarda uzun süre kalınması ve lens kullanımının da kuruttuğu gözler, geri dönüşü olmayan hasarlara uğruyor olabilir. Gözyaşı buharlaşması şeklinde isimlendirilen durumun ardından yaşanan kuruluk, ciddi ve aynı zamanda kalıcı hasarları da beraberinde getirebiliyor.
ve TV de dahil olmak üzere tüm mobil elektronik cihazların ekranlarından sürekli olarak gelen uyaranlar, gözlerimize önemli ölçüde zarar vermekte.

Ne Yapmalı?

Zararların biraz olsun önlenmesi için ortam neminin ayarlanması, doktor tavsiyesi ile suni gözyaşı kullanılması, belirli aralıklarla ara verilmesi, uzun saatler geçirilmemesi ve istemli şekilde göz kırpmaların gerçekleşmesi yerinde olacaktır. Göz kapağı ve aynı zamanda kirpiklerin hijyenine de dikkat çeken uzmanlar, bu konuda da gerekli olan özenin gösterilmesinin faydalı olacağını vurguluyor. Düzeli bir şekilde doktor kontrolünde gözlerin muayene edilmesi de ciddi anlamda bir koruyuculuk sağlayabilmektedir. Özellikle mesleği bilgisayar gibi cihazlar ile ilgili olan kişilerin de bu tavsiyelere kulak vermesi gerekiyor.

Mobil cihazlarımızın parlaklığını da çok fazla veya çok az yapmadan ortam aydınlığına göre optimize edecek şekilde kullanırsak göz yorgunluğumuz azalacaktır.