Elektronik İhale Sistemi 217 Milyon TL Tasarruf Sağladı

Kamu İhale Kurumu tarafından aktife alınan Elektronik İhale Sistemi ile birlikte kamu kurumları online açık eksiltme ile 2019 yılında 217 Milyon TL tasarruf sağladılar.

Elektronik İhale Sistemi ile birlikte hangi şehirde yapılırsa yapılsın firmalar eğer aranılan şartları sağlıyorlarsa ihaleye katılım sağlayabiliyorlar.

Artan rekabet ile birlikte normalde 2-3 firma arasında geçmesi gereken ihaleler 20 – 30 firma arasında geçiyor ve ihaleyi veren kurum çok daha uygun rakamlardan iş veya ürün alımı yapabiliyor.

Kamu İhale Kurumu tarafından kamuoyuna yapılan açıklamaya göre sadece 2019 yılında kamu kurum ve kuruluşları tarafından 5.000 in üzerinden Elektronik İhale düzenlendi.

 

Elektronik İhale Süreci

 

Gerçekleştirilen bu ihalelerde ortalama olarak maliyet oranı %83 seviyelerinde iken Elektronik İhale Sistemi ile birlikte bu rakam %80 seviyelerine kadar düşürüldü.

İhalelerde gerçekleşen bu %3 oranındaki düşüş bile devletin kasasına 217 Milyon TL’lik bir tasarruf olarak yansıdı.

İnteraktif Kurum yapısının giderek gelişmeye başlaması ile birlikte artık Kamu ve Kuruluşları tarafından yapılan ihalelerde hem daha şeffaf ve halka açık olacak hem de artan rekabet ortamı ile alımı yapılan ürün yada hizmetlerde maliyetler çok daha aşağı seviyelere çekilmiş olacak.

Elektronik İhale Sistemi 217 Milyon TL Tasarruf Sağladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir