Elektronik Para Sektörü Yüzde 43, İninal Kart İse Yüzde 57 Büyüdü

Türkiye’nin yeni nesil ödeme platformu ininal, büyüme trendini hız kesmeden sürdürüyor. Mayıs ayında elektronik para sektörü yüzde 43 oranında büyürken, ininal yüzde 57 oranında büyüdü. Aynı dönemde ininal aktif kart sayısını yüzde 30, kullanıcı sayısını ise yüzde 58 oranında artırdı.

ininal, Mayıs ayında rekor düzeyde büyüme gerçekleştirdi. Ön ödemeli kart sektörü bir ayda yüzde 43 oranında büyüme gerçekleştirirken pazarın üzerinde büyüyerek sektördeki payını yüzde 57 oranında artıran ininal, pazardaki liderliğini pekiştirdi. Aynı dönemde ininal Kart ile yapılan oyun harcamaları yüzde 70, e-ticaret harcamaları ise yüzde 49 oranında büyüdü. Mayıs ayında aktif kart sayısını yüzde 30 artıran ininal’ın kullanıcı sayısı da yüzde 58 oranında artış gösterdi.

Mayıs ayı verilerini değerlendiren ininal CEO’su Hakan Gonca, “Koronavirüs salgını nedeniyle gençler için sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu, online alışveriş ve oyun içi harcamaların arttığı ve Ramazan Bayramı’nı evlerimizde geçirdiğimiz dönemde gençlerin ödeme tercihi ininal oldu. Mayıs ayında pazar yüzde 43 büyürken, ininal olarak yenilenen dünyamızla kullanıcılarımıza sunduğumuz uygulama ve hizmetlerimizle pazar payımızı yüzde 57 oranında büyüttük. Aktif kart sayımızı  ve sanal kart kullanımımızı yüzde 30 oranında artırdık. Mayıs ayında yeni kullanıcı sayımız yüzde 58 oranında artarken, kullanıcılarımızın yaptığı bakiye yükleme hacimleri de yüzde 60 oranında büyüdü. Aynı dönemde ininal Kart ile yapılan yurt içi harcamalar yüzde 60, yurt dışı harcamalar yüzde 37 ve ininal Cüzdan içerisinden E-pin satın alma işlemleri de yüzde 70 oranında büyüme gösterdi. Bunun kalıcı bir değişiklik olduğuna inanıyoruz. Önümüzdeki süreçte de online işlemlere ve oyunlara yönelik ilginin devam etmesini bekliyoruz. Yılın ilk yarısında yakaladığımız büyüme trendimizi yılın ikinci yarısında da sürdüreceğiz” dedi.

 

“2020 sonunda hacmimizi 1,5 milyar TL’ye çıkaracağız”

Geçtiğimiz yılı toplam 400 milyon hacim ve 750 bin aktif kullanıcı ile tamamladıklarının altını çizen Gonca, “Bu yılsonu için hedefimiz bu rakamların üç katı. Son dönemde kart kullanımının artması ve ödeme kolaylığı gibi unsurları göz önüne aldığımızda uzaktan ve tamamen dijital bir süreç üzerinden limit artırımı ve QR kod ile ödeme projelerimiz için de çalışmalarımızı hızlandırdık ve bu projelerimizi tamamlamak üzereyiz. Yakın bir zamanda 50 bin TL’ye kadar işlem yapma olanağı sağlayan ininal Plus Hesabı hayata geçireceğiz. Limit artırımı ininal Cüzdan üzerinden tamamen dijital olarak yürütülecek. Kullanıcılar, ininal Cüzdan üzerinden yaptıkları kimlik teyit işlemi ile limitlerini kolay ve hızlı bir şekilde artırmış ve ininal’larına güç katmış olacak.

Aynı zamanda kripto para işlemlerine ilişkin hizmetimizi kısa bir süre içinde devreye alacağız. Türkiye’de öne çıkan kripto para platformları ile hayata geçireceğimiz iş birlikleri kapsamında; ininal Cüzdan üzerinden bu platformlara 7/24 para yatırma ve çekme işlemleri yapılabilecek. Bu projelerimiz ile birlikte kullanıcılarımızın hayatını daha kolay hale getirme hedefimizi ve büyüme trendimizi yılın ikinci yarısında da sürdüreceğiz. Yılsonunda hacmimizi 1,5 milyar TL’ye, aktif kullanıcı kitlemizi de 1,5 milyon kullanıcıya çıkarmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Elektronik Para Sektörü Yüzde 43, İninal Kart İse Yüzde 57 Büyüdü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir