Elektronik Ürün Satışlarında Kredi Kartına 3 Taksit Dönemi Başlıyor

Elektronik Ürün Satışlarında Kredi Kartına 3 Taksit Dönemi Başlıyor

Elektronik Ürün satışı noktasında BDDK tarafından daha önce getirilen 6 Taksit sınırı yeniden değiştirilerek artık Kredi Kartına 3 Aya Kadar taksit imkânı sağlanacak.


Elektronik Ürün satışı noktasında BDDK tarafından daha önce getirilen 6 Taksit sınırı yeniden değiştirilerek artık Kredi Kartına 3 Aya Kadar taksit imkânı sağlanacak.

Akıllı Telefon satışlarında Kredi Kartına Taksit seçeneğini kaldıran, elektronik ürün satışlarında ise 6 aya kadar takside onay veren BDDK hazırladığı yeni tasarı ile taksit sınırını yeniden çiziyor.

 

Taksit Sınırı Elektronik Ürünlerde 3 Ay, Bilgisayarlarda 6 Ay

Yeni düzenleme kapsamında yapılabilecek taksit sınırları aşağıdaki gibi olacaktır. Yeni düzenleme ile Kuyum sektöründeki taksit seçeneği kaldırılmakta, Elektronik Eşya olarak tabir edilen ürünlerde ise 3 ay ile kısıtlanmaktadır.

 

Sektör Eski Sınır Yeni Sınır
Kuyum Ürünleri 4 Ay Taksit Yok
Elektronik Eşya 6 Ay 3 Ay
Bilgisayar 6 Ay 6 Ay
Kulüp ve Derneklere Yapılan Ödemeler 9 Ay 6 Ay
Havayolları, Seyahat Acenteleri, Taşımacılık ve Konaklama Hizmetleri Ödemeleri 9 Ay 6 Ay
Sağlık, Sosyal Hizmet ve Vergi Ödemeleri 9 Ay 9 Ay
Elektronik Eşya Taksit Yok Taksit Yok
Yemek, Gıda, Alkollü İçecek Taksit Yok Taksit Yok
Akaryakıt, Kozmetik Ürünlerinde Taksit Yok Taksit Yok
Hediye Kartı vb ile Ofis Malzemeleri Taksit Yok Taksit Yok

 

Ayrıca bu taksit sayılarına Ertelenen Aylarda dâhildir. Yani bir Elektronik Ürün alımında dileyen 2 Ay Erteleme yaptıran bir tüketici tek seferde ödemesini yapmak zorunda kalacak.

 

Kredi Kartı

 

Kurumsal Kredi Kartlarına da 9 Ay Sınırı Getirildi

Daha önceki düzenlemelerde kategori sınırı olmadan Kurumsal Kredi Kartı sahiplerine sunulan 12 Aya Kadar Taksit seçeneği yeni düzenleme ile ortadan kalkıyor.

Yeni düzenleme ile artık Kurumsal Kredi Kartı kullanan müşterilerde en az fazla 9 Aya Kadar Taksit yaptırabilecekler.

 

Kart Tipi Eski Sınır Yeni Sınır
Kurumsal Kredi Kartı 12 Ay 9 Ay

 

Beyaz Eşya ve Telekomünikasyon Ürünlerinde Değişim Yok

Daha önce 12 Ay Taksit seçeneği sunulan Beyaz Eşya Ürünlerinde taksit sınırı aynen korunacak. Bu kapsamda Beyaz Eşya alımı yapmak isteyenler 12 aya kadar taksit yaptırabilecekler. Beyaz Eşya ürün grubuna buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli küçük ev aletleri vb. gibi ürünlerin girdiğini de dip not olarak paylaşalım.

Taksit Yasağı getirilen Akıllı Telefon, Kablosuz Ev Telefonu, Kontör gibi ürünlerde ise Kredi Kartına Taksit Yasağı devam ediyor olacak.

 

TV ve Ses Sistemi Satışlarında Düşme Yaşanması Söz Konusu

Elektronik Eşya denildiğinde aslında çok geniş bir ürün kitlesi bu ismin altında yer alıyor. Ancak yasada Bilgisayarlar, Beyaz Eşyalar ve Akıllı Telefonlar kendilerine göre sınırlara tabi olunca Elektronik Eşya sektöründe de belirli ürün grupları kalmış oluyor.

3 Taksit Yasağına takılacak ürün gruplarının başında ise Televizyon, Ses Sistemi,  gibi ürün grupları yer alacak gibi görünüyor.

Diğer gruplar çok sıkıntı yaratmayacak olsa da Elektronik Ürün olarak görülen TV satışlarına 3 Taksit Sınırı gelecek olması hem ürün alımı yapacak olanları hem de satıcıları zor duruma düşürecek gibi görünüyor.

 

Fotoğraf Makinesi ve Oyun Konsolu Sektörünü de Etkileyecek

Elektronik Ürün grubunda kalan bir diğer çok satılan ürün ise Fotoğraf Makinesi ve Video Kamaralar. Aynı şekilde Aksiyon Kameralar da bu grupta yer alıyor. Yeni düzenleme ile artık bu ürünlere de 3 Taksit seçeneği ile sahip olabileceksiniz.

PlayStation, Xbox ve diğer firmaların Oyun Konsolları da bu taksit sınırından etkilenecek ürün gruplarından birisi. Eskiden 6 aya kadar taksit seçeneği sunulan bu sektörlerde yeni dönem ile birlikte taksit sayısı 3 ay ile sınırlı olacak.

 

Kredi kartı Dolandırıcılığı

 

Süreç Bankalara ve Senetli Satış Yapan Firmalara Yarayacak

Kredi Kartına Taksit sınırlarının daraltılması sonrasında sürecin en çok kazanan tarafı ise elbette ki Bankalar ve Senetli Satış Yapan Firmalar olacak.

Banka Kredilerine de bazı sınırlar gelmiş olsa da 12 Ay Taksit Seçeneği şuan her ürün grubu için açık. Ayrıca bankadan bağımsız, kendi sistemleri üzerinden Senetli Satış yapan firmalarda da 36 ayı bulan taksit seçenekleri mevcut.

Kredi Kartı ile ürün alımı yapamayanlar ise ikinci seçenek olarak bu ürün gruplarına yönelmek durumunda kalıyorlar. Bu durumda ceplerinden çıkan paranın katlanmasına sebep oluyor.

 

Tüketici Kredilerine de Limit Getirildi

BDDK tarafından bankalar tarafından kullandırılan Tüketici Kredilerine de bazı sınırlamalar getirildi. Bu kapsamda oluşan son durum ise şu şekilde oldu.

 

Kredi Türü Mevcut Durum Öngörülen Durum
Konut kredileri Sınır yok Sınır yok
Eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler Sınır yok Sınır yok
Kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler Sınır yok Sınır yok
Taşıt kredileri 48 ay 48 Ay
Tüketici kredileri 48 ay 36 ay
Cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan krediler 48 ay 12 ay

 

 

BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI

MADDE 1- 10/03/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci ve sekizinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  • “(7) Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez. Bu süre; elektronik eşya alımlarında üç ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda altı ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve, yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.
  • (8) Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Başkanı yürütür.

İlgili Taslak


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status
eutics.com | 524: A timeout occurred

Error 524 Ray ID: 4bdbbe343813cb2c • 2019-03-26 20:07:44 UTC

A timeout occurred

You

Browser

Working
Istanbul

Cloudflare

Working
eutics.com

Host

Error

What happened?

The origin web server timed out responding to this request.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

The connection to the origin web server was made, but the origin web server timed out before responding. The likely cause is an overloaded background task, database or application, stressing the resources on your web server. To resolve, please work with your hosting provider or web development team to free up resources for your database or overloaded application. Additional troubleshooting information here.