En Büyük Dijital Ekonomiler Herkesi Şaşırttı!

Tufts Üniversitesi’nin oluşturduğu ”dijital evrim endeksi”ne göre dijitalleşmede en önde olan ülkeler ABD ve Japonya gibi ülkeler değil, İskandinav ve ada ülkeleri oldu.

 

Mobil geniş bant yaygınlığı, fikri mülkiyet kanunu gibi tam 170 faktörün esas alındığı araştırmada, 60 ülkenin 2008-2015 yılları arası dijitalleşme gelişimi mercek altına alındı. Herkesin dijitalleşmede ve teknolojide dev olarak gördüğü ABD,Almanya ve Japonya gibi ülkeler ise yapılan endekse göre İskandinav ülkelerinin oldukça altında kaldı.

Siyasi, ekonomik ve askeri çekişmelerin olduğu bölgelerde gelişim ve dijitalleşme üzerinde birçok etken bulunuyor. Bu nedenle siyasi, ekonomik ve askeri çekişmelerin olmadığı, bireylere ve topluma verilen önemin fazla olduğu yerlerde dijital evrim endeksi oldukça yüksek çıkıyor.

Norveç ve Finlandiya geniş bant erişimini yasal hakka dönüştürdükleri ve bu alanda bir  ilki temsil ettikleri için sıralamanın en üstünde bulunan ülkeler. Öte yandan ABD’de birçok gelişmemiş bölgede geniş bant yapılanması söz konusu değil. ABD’nin bu yatırımı yapması önümüzdeki 10 yıl için 25 Milyar dolardan civarında bir bütçe ayırması gerekiyor.

Çin ise evrim endeksinde üst sıralarda yer bulamasa da en büyük ivmeye sahip ülke konumunda. Son 4-5 yılda her gün yeni bir Çin merkezli elektronik firmasının bütün dünyaya çok hızlı bir biçimde yayılması göz önünde bulundurulduğunda bu sonuç oldukça normal.

En Büyük Dijital Ekonomiler Herkesi Şaşırttı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir