Eski Sevgilisinin Fotoğrafları Sosyal Medya Hesabından Silmeyince Hapishane Yolu Göründü

İstanbul’da yaşanan olayda Eski Sevgilisi ile çekildiği fotoğrafları Sosyal Medya Hesabından kaldırmayan kişi hakkında dava açıldı.

Bir süre sevgili olan G.B ile U.M çekildikleri fotoğrafları Sosyal Medya Hesapları üzerinden paylaştılar. Ancak daha sonra çift ayrılınca G.B, eski erkek arkadaşından kendi sayfasında paylaştığı fotoğrafları kaldırmasını istedi.

G.B tarafından yapılan talepler U.M tarafından dikkate alınıp fotoğraflar silinmeyince G.B eski erkek arkadaşı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sosyal Medya Bağlantı Sorunu

İlk Duruşmada Beraat Verildi, Temyiz’de Bozuldu

İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından açılan dava “Bir süre arkadaşlık yapan sanığın katılanla beraber çekilmiş olduğu fotoğrafın Facebook sitesine yüklediği tarihin ve katılanla ayrıldıktan sonra rızası dışında yükleyip yüklemediğinin tespit edilemediği, böylece şüpheden sanığın yararlanması ilkesi” kapsamında U.M hakkında beraat kararı verildi.

Ancak konuyu Temyize taşıyan G.B sonuca ulaşmayı başardı. Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından yerel mahkemenin aldığı Beraat Kararı bozularak U.M’nin TCK. 136. maddesindeki, “ Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması ” hükmü gereğince yargılanmasını istedi.

Yargıtay tarafından yenin Yerel Mahkemeye gönderilen dosya Yerel Mahkeme tarafından tekrar Beraat ile sonuçlandırıldı. Bundan sonraki süreçte ise dosya YCGK’ya geldi.

Yapılan başvuruları değerlendiren Kurul, 2017/6231 sayılı kararı ile Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararını oy birliği ile yerinde buldu.

Yerel Mahkeme tarafından alınan 2. Beraat Kararı da bozularak sanığın 1 ila 4 yıl arasında Hapis Cezası ile yargılanmasına karar verdi.

Süreç yeniden Yerel Mahkemede ve alınacak karar merakla bekleniyor.

Eski Sevgilisinin Fotoğrafları Sosyal Medya Hesabından Silmeyince Hapishane Yolu Göründü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir