Facebook Canlı Yayın Özelliğine Bağış Butonu Ekleniyor

Facebook tarafından yakın dönemde aktife alınacak özellik sayesinde Canlı Yayın esnasında izleyiciler Bağış Butonuna tıklayarak video sahibine bağış yapabilecekler.

Şu aşamada deneme amacı ile aktife alınması planlanan uygulama ilk etapta sadece Yardım Kuruluşları için açık olacak.

Yani mali bir kazanç gütmeden hizmet veren yardım kuruluşları yaptıkları canlı yayınlar sırasında izleyicilerden farklı rakamlarda bağış alabilecekler.

 

Youtube Kazanç Sistemi
Youtube Kazanç Sistemi

 

Tüm Yayıncılar İçinde Aktif Hale Gelecek

Facebook cephesi ilk denemeleri Sosyal Sorumluluk Projesi yapan kurumlar ile yaptıktan sonra sistemi Bireysel ve Kurumsal kullanıcılara da açacak.

Yalnız burada bir fark olacak.

Yardım Kuruluşlarından alınacak olan komisyon oranları düşük tutulacakken Bireysel ve Kurumsal yayıncılardan alınacak olan rakamlar daha yüksek tutulacak.

Bu sayede Youtube ve Twitch gibi yayıncılarına para kazandırmaları sebebiyle yoğun bir şekilde talep gören yapılar gibi Facebook’da kullanıcılarına kazanç sunmaya başlayacak.

Dünyanın en büyük Sosyal Ağlarından birisi olan Facebook bu proje ile hem yayıncıların özgün ve kaliteli içerik üreterek kendi sistemine yüklemesini sağlamış olacak hem de ziyaretçilerin sitede daha fazla zaman geçirmeleri, daha fazla reklam görmeleri için ilk adımları atmış olacak.

 

TV Kanalları Artık Youtube Üzerinden Canlı Yayın Yapacaklar

Youtube Yayıncıları İlk Etapta Pek Sıcak Değiller

Facebook uzunca bir süredir Canlı Yayın ve Video üzerinden Kazanç Paylaşımı yapma fikri içerisinde.

Ancak bu alanda atılan bariz adımlar şu aşamada yok. Bu sebeple de sistemin nasıl işleyeceği, nasıl bir kazanç yapısı sunacağı belli değil.

Şu aşamada Youtube üzerinden binlerce ve hatta milyonlarca takipçisi bulunan Fenomenler için geçiş yapılacak bir platform olarak görünmüyor.

Belki sürecin iyi yönetilmesi ile Youtube + Facebook şeklinde iki platforma da kullanılmaya başlanabilir. Ancak bu sürecin Facebook tarafından kullanılabilir hale hızla getirilmesi şart.

Facebook Canlı Yayın Özelliğine Bağış Butonu Ekleniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir