Facebook Reklamlarından Artık %18 KDV Alınmaya Başlanıyor

Facebook tarafından yapılan duyuru ile 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren yapılan düzenleme ile Türkiye’deki Vergi Kanunlarına uyum için %18 oranında KDV alınacağı açıklandı.

Türkiye’de Yerleşik Olmayan Kurum olarak artık Facebook firması da Katma Değer Vergisi (KDV) ödeyen firmalar arasındaki yerini alıyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamada, “İşletmesi Türkiye’de bulunan ve geçerli bir Türkiye KDV numarası sağlamamış tüm reklam verenlerden, Facebook Ireland Ltd.’dan satın alınan reklam hizmetleri için yüzde 18 KDV alınacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Reklam vermek isteyen kurumsal firmalardan “hesap ayarlarını güncellemeleri ve vergi numaralarını eklemeleri” istenilen Facebook, “Reklam veren, KDV numarasını vererek KDV Kanunu’nun 9. maddesi kapsamında KDV beyanında bulunacağını onaylar. KDV numaranızı vermezseniz, size sunulan tüm reklam hizmetlerinden yüzde 18 KDV alınır. KDV, reklamlarınız için sizden alınan her ücrete dâhil edilir. Facebook reklamlarınızın ödemesini manuel bir ödeme yöntemi ile yapıyorsanız, reklam hesabınıza para sağladığınızda KDV uygulanır.” uyarısında bulundu.

 

Facebook Reklam Planı

 

2018 Yılında Türkiye Reklam Cirosu 2.5 Milyar TL Seviyesinde

Resmi olarak açıklanmamış olsa da Facebook’un 2018 yılında sadece Türkiye’deki reklamlar üzerinden ortalama 2.5 Milyar TL seviyesinde bir kazanç elde ettiği tahmin ediliyor.

Bu rakamın 2019 yılında özellikle Instagram reklamlarının daha fazla popülerlik kazanması ile birlikte daha da yükselmesi bekleniyor.

Gelen yeni KDV düzenlemesi eğer 2018 yılında hayata geçirilmiş olsa idi Türkiye Cumhuriyeti ortalama olarak 450 Milyon TL değerinde bir Vergi Geliri elde etmiş olacaktı.

 

Facebook Hesapları Para Kazandırıyor

 

Facebook ve Instagram Reklam Maliyetleri Artacak

Yeni gelen düzenleme ile Facebook ve Instagram üzerinden reklam veren bireysel veya kurumsal tüm firmalardan %18 KDV alınmaya başlanacak.

Yani eskiden 100 TL olarak hesaplanan reklam maliyeti otomatik olarak 118 TL üzerinden hesaplanmaya başlanacak. Bu durumda da reklam veren firmaların reklam maliyetlerinde de artış olacak.

Facebook Reklamlarından Artık %18 KDV Alınmaya Başlanıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir