Pasaport Kayıt İşlemleriFacebook’daki Fotoğraf Renklendirme Sosyal Bir Deneydi

Facebook’daki Fotoğraf Renklendirme Sosyal Bir Deneydi

Facebook tarafından Onur Haftası adıyla kutlanılan LGBT Yürüyüşleri için geliştirilen Celebrate Pride yani Onuru Kutla Özelliğinin bir Sosyal Deney olduğu iddia edildi. Her yıl Haziran ayının sonlarında Dünya genelinde kutlanan ve Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde gerçekleştirilen, LGBT bireyler ve LGBT bireylere destek veren kişilerin katılımıyla gerçekleşen bir dizi etkinlikler ve törenler gerçekleştiriliyor. Ve bu törenlere […]


Facebook tarafından Onur Haftası adıyla kutlanılan LGBT Yürüyüşleri için geliştirilen Celebrate Pride yani Onuru Kutla Özelliğinin bir Sosyal Deney olduğu iddia edildi.

Her yıl Haziran ayının sonlarında Dünya genelinde kutlanan ve Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde gerçekleştirilen, LGBT bireyler ve LGBT bireylere destek veren kişilerin katılımıyla gerçekleşen bir dizi etkinlikler ve törenler gerçekleştiriliyor. Ve bu törenlere Onur Yürüyüşü adı veriliyor.

Bu sene ki yürüyüş biraz daha fazla ses getirdi ve ülkemizde dahil olmak üzere birçok birey bu yürüyüşe Destek verdi.

 

Facebook’da Bir Uygulama İle Destek Sundu

Onur Yürüyüşü için bir destek de Sosyal Medya Devi Facebook tarafından sunuldu ve Celebrate Pride yani Onuru Kutla Özelliği ile kullanıcıların otomatik olarak Profil Fotoğraflarını renklendirmelerine imkân tanındı.

Bu sayede Onur Yürüyüşünü destekleyenler fotoğraflarını renklendirerek buna destek olduklarını ilk andan itibaren göstermiş olabildiler.

 

Milyonlarca Kişi Bu Özelliği Kullandı

Gelen haberlere göre Onuru Kutla Özelliği hem ülkemizde hem de dünyada oldukça fazla kullanılan bir özellik olarak ön plana çıktı.

Milyonlarca kişinin kullandığı bu özellik için ise oldukça farklı iddialar gündeme kısa sürede düştü.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Cesar Hidalgo, bu uygulamanın Facebook tarafından yapılan bir deney olduğunu öne sürdü.

Ayrıca Illinois Üniversitesi’nden Stacy Blasiola, bunun bir araştırma olduğunu söylerken, Facebook’un kullanıcılarının ruh hallerini tespit ederek bazı veriler topladığını belirtti.

Facebook ’daki Fotoğraf Renklendirme Sosyal Bir Deneydi
Facebook ’daki Fotoğraf Renklendirme Sosyal Bir Deneydi

 

Kullanıcıların Kişisel Verileri Bitti Ruh Hallerine Dönüldü

Artık Online Dünya sadece kişinin hangi takımı tuttuğu, ne kadar para harcadığı, hangi alanlara ilgisi olduğu gibi reel gerçekleri yeterli derecede çözmüş durumda.

Facebook, Google gibi büyük sitelerde çok derin Veri Madenciliği Hizmetleri devam ediyor. Bu hizmetler ile de Reklamverenlerden gelen reklamlar direkt olarak İlgili ve Alakalı kişilere gösterilerek verimlilik üst düzeye taşınmış oluyor.

Şimdi ise asıl amacın kişilerin Psikolojik Durumlarına ulaşmak, Ruh Hallerini takip ve analiz ederek ruh hallerine göre kullanıcılara ürünler ve hizmetler sunmak olacak gibi görünüyor.

Bu sayede hem Veri Madenciliğinde daha detaya ve derine inilmiş olacak hem de Pazarlama ve Satış alanında firmalar ellerini daha fazla kuvvetlendirmiş olacak gibi görünüyor.

 

Facebook Bu Tarz Uygulamalara Devam Edecek

Büyük çaplı etkinlikler için Facebook’un bu tarz farklı uygulamalar ile kullanıcılara hizmet sunması, karşılığında da Psikolojik Halleri ile Sosyal Düşünceleri hakkında fikir sahibi olması bekleniyor.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status