Facebook’tan yeni bir rekor: 2 milyar kullanıcıyı aştı!

Günümüzde 7’den 70’e artık herkesin kullandığı, günümüzün en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, yeni bir rekor daha kırdı. Facebook artık 2 milyarı aşkın bir kullanıcıya sahip. Dünya nüfusunun 8 milyara yaklaştığını düşünürsek, her 4 insandan birinin Facebook hesabı var demektir.

Facebook’un kurucusu ve şuanki CEO’su olan Mark Zuckerberg, kendi Facebook duvarında paylaştığı iletide, Facebook’un 2 milyar kullanıcıya ulaştığını ve Facebook ile birlikte artık dünyanın her tarafındaki insanların birbirine daha yakın olduğundan gurur duyduğunu tüm dünyaya yazdı. Ardından kendi Facebook duvar kağıdını dünya haritasına çevirdi:

2009 yılında hayatımıza giren beğeni butonu, günümüzde her gün 800 bin insan tarafından kullanılmakta ve beğeni butonunun yanında 175 bin kişi de sevdi butonuna basmaktadır. 2012 yılında Facebook 1 milyar kullanıcıya ulaşmıştı ve şuan ise bu sayı iki katını aşmış durumda. Sosyal medya platformu olarak Facebook’un bu kararlı ilerleyişinin devam edeceği, sosyal medyanın hayatımızdaki yeri daha da önem kazandıkça Facebook’un da güçleneceği su götürmez bir gerçek.

Facebook nasıl kuruldu?

Facebook’un kuruluş hikayesini aslında hepimiz çok yakından biliyoruz. Social Network filminde Mark Zuckerberg’in Facebook macerası detaylı bir şekilde anlatılıyordu. Zuckerberg, Facebook’u tam 13 yıl önce dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Harvard’ta öğrenim görürken, kendi yurt odasında arkadaşlarıyla beraber kurmuştu. O zamanlardaki ismi The Facebook’tu. İlk zamanlarda sadece üniversite içindeki bir platformken zaman ilerledikçe The Facebook, kendi sınırlarını genişletmeye başladı ve ismi de günümüzdeki Facebook halini aldı. Zuckerberg, sitenin popülaritesi arttıkça, siteyle daha çok ilgilenmesi gerektiğinden okulu bırakmıştı. Fakat geçen haftalarda olan Harvard mezuniyetinde kendisi diplomasını almış ve bir konuşma yapmıştır.

 

Facebook’tan yeni bir rekor: 2 milyar kullanıcıyı aştı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir