Facebook’un Yeni Messenger Uygulamasındaki Değişiklikler

Geçtiğimiz ayın sonunda Android ve IQS için facebook’un yeni yayınlanan messenger uygulamasının artık kaçışı yok. Eskiden de var olan bu uygulamanın ağustos başına kadar yüklenmesi zorunlu değildi. Ancak yeni güncelleme ile birlikte telefonunda bu uygulama olmayanlar artık Facebook’tan ileti alıp gönderemeyecek. Telefon hafızasında 24.64 MB yer kaplayan bu uygulama depoladığı verilerle birlikte çok daha fazla alana sahip oluyor. Gelin bu uygulamanın cihazlara getirdiği yeniliklere birlikte göz atalım.

Artık Messenger uygulaması ile rehberdeki telefon numasralını doğrudan messenger ile aramak mümkün. Mms ve Sms alma veya gönderme de Messenger uygulaması ile yapılabiliyor. Uygulama ile medya dosyaları da oluşturulabiliyor. Direkt uygulama üzerinden ses kaydetme, resim ve video çekme özelliği de bulunuyor. Uygulama GPS üzerinden genel ve hassas konum alabiliyor. Uygulama telefonunuzdaki kişi bilgilerine ve arama kayıtlarına doğrudan ulaşabiliyor. Profil bilgilerinizi ve depolama birimlerinizi değiştirip, silebiliyor. Messenger’in yeni sürümü ile ağ durumunu da doğrudan uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. Ayrıca uygulama telefonun uyku moduna geçmesini de engelleyerek şarj tüketimini arttırıyor.

Facebook Messenger Uygulaması güncellemesi
Facebook Messenger Uygulaması güncellemesi

Facebook’un daha önceden de kişisel verilere ulaştığını biliyorduk. Ancak bu messenger uygulaması ile mobil cihazlar üzerinde yapılan hemen hemen bütün hareketlere ulaşabiliyor. Bu durumda kişisel dokunulmazlığı ihlal ediyor. Ne yazık ki bu uygulama mobil cihazlardan facebook kullanabilmek için zorunlu hale getirildi.

Facebook’un Yeni Messenger Uygulamasındaki Değişiklikler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 15 Eylül 2014, 08:58

    whats app tan sonra facebook messenger uygulaması ilk etapta hoşuma gitmemişti ancak iyice geliştirmişler. Gerçektende kaliteli bir hal almış.

    Cevapla