Fatih Projesinde Tablet PC Yerine 2’si 1 Arada Bilgisayar Dağıtılacak

Fatih Projesi kapsamında okullarda dağıtılan tabletlerin yerini 2018/2019 eğitim döneminde 2’si 1 arada bilgisayar modelleri almaya başlayacak.

Fatih Projesi kapsamında bu güne kadar 432 bin 288 adet Akıllı Tahta okullara gönderilirken 1 milyon 438 bin civarında da Tablet PC öğrencilere dağıtıldı.

Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan Tablet PC ihalesinden son anda vazgeçen Milli Eğitim Bakanlığı ihale içeriği değiştirerek 2’si 1 arada adı verilen hem Tablet PC hem de Notebook olarak kullanılabilen bilgisayarların dağıtılmasına karar verdi.

Bu kapsamda da 2018/2019 Eğitim ve Öğretim yılı için 2 milyon 700 bin bilgisayar dağıtılacak. Ve önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu bilgisayarlar için ihale yapılacak.

MEB Fatih Projesi

Yeni Bilgisayarlar Öğretmenlere de Dağıtılacak

Dağıtımı yapılacak olan 2 milyon 700 bin bilgisayarın 2 milyon 500 bin adedi 5. ve 9. sınıf öğrencilerine yapılırken kalan 200 bin adet bilgisayarda öğretmenlere dağıtılacak.

Dağıtımı yapılacak olan bilgisayarların öğrencilerde 4 yıl boyunca kalması planlanırken 4 yılın sonunda da bilgisayar öğrencinin olacak.

Bu noktada da öğrencilerin kendilerine ait olacağını bildikleri bir cihaza daha iyi bakmaları ve korumaya çalışacakları düşünülüyor.

HP 2'si 1 Arada Bilgisayar

Dağıtımları Operatörler Yapacak

Hem İhale hem de Dağıtım sürecini kontrol eden Milli Eğitim Bakanlığı bilgisayarların üretimi için ihale sürecini başlattıktan sonra Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile de Dağıtım Anlaşması yapacak.

Anlaşma kapsamında dağıtım yapılacak olan iller 6 bölgeye ayrılarak firmalara dağıtımı eşit bir şekilde yapılacak. Bu sayede de her firma eşit sayıdaki bilgisayarı öğrencilere dağıtmış olacak.

Huawei MateBook E

Tablet PC’lerden Çok Daha Verimli Olacak

Tablet PC üzerinden ders çalışmak ya da ödev yapmak ciddi anlamda sıkıntılı iken dağıtımı yapılacak olan 2’si 1 arada cihazlar sayesinde hem Notebook hem de Tablet PC özelliklerine kavuşulmuş olacak.

Bu sayede öğrencilerin cihazı daha aktif kullanabilmelerinin de önü açılmış olacak.

Cihazların teknik özellikleri konusunda herhangi bir açıklama yapılmazken ağırlık konusunda öğrencilerin de çok zorlanmaması için hafif ürünlerin ihaleye girmesi söz konusu.

İşletim Sistemi noktasında ise beklentiler Windows 10 İşletim Sistemi üzerine iken Milli Eğitim Bakanlığının burada ayrıca bir adım atarak Pardus İşletim Sistemine sahip ürünleri de dağıtması söz konusu olabilir.

Çünkü Windows 10 İşletim Sistemine sahip cihazların ekstra olarak yazılım maliyeti doğuracağı ortada.

Fatih Projesinde Tablet PC Yerine 2’si 1 Arada Bilgisayar Dağıtılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir