Firefox OS İşletim Sistemli İlk Akıllı Telefon ZTE Open Kendini Gösterdi

Firefox OS İşletim Sistemli İlk Akıllı Telefon ZTE Open Kendini Gösterdi

Mozilla Firefox ismi ile yıllardır Tarayıcı sektöründe gördüğümüz Açık Kaynak Kodlu Firefox artık Mobil İşletim Sistemi olarak da yoluna devam edecek. Bu alandaki ilk ürünü de ZTE OPEN olacak gibi görünüyor.

MWC 2013 fuarında resmi olarak açıklanması beklenilen Firefox İşletim Sistemli ZTE OPEN modeline ait bir bilgi afişi etkinlikten önce basına sızdırıldı ve ilk Firefox İşletim Sistemli ürünün özellikleri pazara sızdırılmış oldu.

İlk etapta özellik bakımından oldukça düşük gibi görünen ZTE OPEN için net bir yargı ise cihazın pazara çıkmasından sonra oluşacak gibi görünüyor. Çünkü ZTE Open modeli standart bir Android İşletim Sistemi kullanan cihazlara oranlara donanımsal olarak çok geride gibi görünüyor.

  Mozilla Firefox OS için Sony Firmasının da Desteği Alındı

Afişte ZTE Open modelinin 600 veya 800MHz saat hızında çalışan Cortex-A5 tabanlı Qualcomm MSM7225A işlemci, 3.5 inçlik HVGA çözünürlükte kapasitif ekran, 256MB DDR SDRAM, 512MB depolama kapasitesi, WiFi, Bluetooth 2.1, GPS, FM radyo, 3.2MP çözünürlükte kamera, 1200mAh batarya şeklinde özelliklere sahip olduğu görülüyor.

Firefox OS İşletim Sistemli İlk Akıllı Telefon ZTE Open Kendini Gösterdi
İşletim Sistemli İlk Akıllı Telefon ZTE Open Kendini Gösterdi

Bu noktada 256 MB Ram ve 512 MB Depolama alanı bu tarz bir cihaz için oldukça alt seviyede görünüyor. Ancak İşletim Sisteminin sistem kaynaklarını ne kadar tükettiği henüz belli değil. Örnek olarak şuan pazardaki en büyük Açık Kaynak Kodlu işletim sistemi olan Android İşletim Sistemi bir anlamda cihazdaki sistem kaynaklarını sömürüyor. Bu durumda donanımsal olarak cihazların devamlı yükselmesi anlamına geliyor.

Ancak daha stabil ve rahat çalışan bir İşletim Sistemi ile belki de Çift Çekirdekli İşlemci aileleri bile gereksiz kalabilir. Eğer bunu sağlayabilirse pazarda Uygun Fiyata Akıllı Telefon dönemi de başlamış olabilir.

YAZAR HAKKINDA

Kadir AKBALIK
Kadir AKBALIK

Teknoloji’nin mobil odağında aldığı eğitim sonrasında, internet haberciliğinde bu bilgilerini okuyucularımıza aktarmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
Android telefonlar için ücretsiz APK indirin ve oynayın.
Mobil cihazlarınızdan ücretsiz olarak android oyunlar indirebilirsiniz.
En iyi program ve oyun indirme sitesi indirshop
DMCA.com Protection Status