Fransa Çevre Bakanlığı Ülke Genelinde Plastik Poşet Kullanımını Yasakladı

Fransa Çevre Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje kapsamında yürürlüğe giren yasa ile artık marketler ve mağazalar dâhil olmak üzere ülke çapında faaliyet gösteren hiçbir firma Plastik Poşet kullanamayacak.

Alınan karar çerçevesinde Plastik Poşet ürünleri yerlerini doğada kolay bir şekilde yok olan Geri Dönüşümlü Kâğıt Poşetler ya da daha uzun süreli kullanım ömürlerine sahip olan bez torbalara bırakacaklar.

Fransa’da yapılan araştırmalara göre senelik 5 Milyardan fazla poşetin pazara sürüldüğü ve bu poşetlerin zamanla doğada kendisine yer bulmaya başladığı gözlemlenmiş durumda.

Doğada yok olma süreci dışında sağlık noktasında da ciddi riskler taşıyan ve özellikle besinler ile direkt temas etmesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilen poşetlerin bu şekilde kullanımdan çekilmesi hem Çevresel hem de Sağlık açısından oldukça iyi olmuş durumda.

Ülkede 2015 yılında başlatılan Poşetsizlenme Çalışmaları kapsamında birçok firma Kâğıt Poşet yapısına geçmeye başlamıştı zaten. Son güncelleme ile de artık tüm sektörlerde Kâğıt Poşet Dönemi başlamış oldu.

 

Fransa Çevre Bakanlığı Ülke Genelinde Plastik Poşet Kullanımını Yasakladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir