GEN Otomobil Yerli Üretim Elektrikli Otomobil Modellerini Duyurdu

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Yerli ve Milli Otomobil üzerine yoğunlaştığımız şu dönemde GEN Otomobil tarafından farklı yapılara sahip Yerli Üretim Elektrikli Otomobil modelleri tanıtıldı.

Devlet Destekli olarak başlatılan farklı çalışmaların dışında firmanın kendi imkânları ile üzerinde çalışmalara devam ettiği Elektrikli Otomobil modelleri için her ne kadar yaratıcı isimler bulunulmamış olsa da yakın dönemde seri üretime geçebilecek seviyeye gelmiş olmaları ülkemiz adına oldukça güzel bir gelişme.

Gerek Mekanik gerekse de Yazılım alanında Yerli Mühendisler tarafından geliştirilen Elektrikli Otomobiller ilerleyen yıllarda kendi ülkemizde üretilerek yine kendi insanımıza ulaşabiliyor olacak.

 

Yasal Süreçler Seri Üretimi Geciktirebilir

Dr. Gürsel GÜZEL tarafından yapılan açıklamaya göre kendi kaynakları ile Ar-Ge çalışmalarını tamamladıkları araçların önündeki en büyük engeller ise Sertifikasyon ve diğer Yasal Süreçler.

GEN Otomobil TM-480 modelinin tüm tasarım ve geliştirme süreçlerinin tamamlandığını belirten Güzel, 6 ay sonra aracın Seri Üretimine başlama noktasında önlerinde hiçbir teknik engelin kalmayacağını da sözlerine ekledi.

13’ü Mühendis olmak üzere toplamda 20 kişilik bir ekip ile Elektrikli Otomobil prototipleri üzerinde çalışmalara devam eden firmanın önümüzdeki birkaç yıl içerisinde de sektörde söz sahibi firmalardan birisi olabilmesi pek de ihtimal dışı değil.

Tüm ürünlerin ve yazılımların Türkiye’de yapıldığı GEN Otomobil ile alakalı daha fazla bilgiye aşağıdaki videolar üzerinden erişebilirsiniz.

GEN Otomobil TM-480

 

GEN Otomobil – Model TM-480

GEN ailesinin amiral gemisi modeli olan TM-480, D sınıfı Sedan-Liftback türünde bir araçtır. Şu anda prototip üretimi devam etmektedir.

Yapılan analizlere göre ülkemizdeki elektrik fiyatlarına bakıldığında 100 kilometrede 10 TL gibi bir elektrik tüketecek olan modelin tüketiciler tarafından da ilgi görmesi bekleniyor.

5 yıllık Ar-Ge sürecinde ortalama olarak 6.5 Milyar Dolar seviyesinde bir harcama yapılan bu modelin GEN Otomobil tarafından 200.000 TL gibi bir fiyattan satışa çıkarılması bekleniyor.

 

Aracın Özellikleri

Motor gücü 80 kW
Son hız 160 km/saat
Aktarım Tek oranlı redüktör ile 1 ileri ve 1 geri vites
Menzil 400 km
Şarj süresi Şehir şebekesi ile 8 saat, hızlı şarj ile 1 saat

 

GEN Otomobil TM-265

 

GEN Otomobil – Model TM-265

GEN ailesinin en küçük üyesi olan TM-265, B segmenti Hatchback model araçtır. Prototip üretimi gerçekleştirilen TM-265’in test sürüşleri başarıyla tamamlanmıştır.

 

Aracın Özellikleri

Motor gücü 65 kW
Son hız 140 km/saat
Aktarım Tek oranlı redüktör ile 1 ileri ve 1 geri vites
Menzil 350 km
Şarj süresi Şehir şebekesi ile 8 saat, hızlı şarj ile 1 saat

 

 

GEN Otomobil – Model TM-100

GEN ailesinin hafif ticari otomobil modeli olan TM-100 henüz tasarım aşamasındadır.

Firma tarafında Hafif Ticari Araç ile alakalı çalışmaların devam ettiği, önümüzdeki aylarda bu aracın da Prototip olarak görücüye çıkacağı da gelen bilgiler arasında.

 

 

Gen Otomobil Kimdir? Kimindir?

2014 yılında kurulan Gen Otomobil Dr. Gürsel GÜZEL‘in önderliğinde 5 kişilik bir çekirdek ekibin elini taşın altına koyması ile kurulmuştur.

Geliştirdiği ilk Elektrikli Otomobil Prototipi sonrasında işinin ehli yeni mühendisleri de bünyesine katarak ekibini büyüten Gen Otomobil seri üretimi yapılması planlanan 3 elektrikli otomobil model üzerine yoğunlaşmıştır.

Sedan, hatchback ve hafif ticari araç modelleri üzerinde çalışmalarına devam eden Gen Otomobil 2017 yılı Eylül ayında Mimar ve Mühendisler Grubu’nun düzenlediği Ar-Ge ve İnovasyon sergisinde hatchback modelinin prototipini görücüye çıkarmıştır.

 

GEN Otomobil Yerli Üretim Elektrikli Otomobil Modellerini Duyurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir