General Mobil Discovery & Casper VİA V4 Karşılaştırması

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Pazara yeni sürülen ve reklamlar desteklemesi yapılan Casper VİA V4 modeli ile General Mobile Discovery modellerini bir karşılaştıralım ve kullanıcı bazında durumuna bakalım istiyoruz.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. General Mobile Discovery modeli pazarda uzun süredir satışta. Casper VİA V4 modeli ise yeni yeni satışına başlanacak bir cihaz. Bu sebepledir ki aslında bu iki cihazı direkt olarak karşılaştırmak biraz acımasız olacaktır. Çünkü GM Discovery bu karşılaşmadan yenik çıkacaktır.

Ancak General Mobile Discovery tarafından henüz lanse edilmiş başka bir Akıllı Telefon olmadığı için karşılaştırmamızı ilk serisi üzerinden yapıyor olacağız.

Çok detaya girmeden karşılaştırmamıza başlayalım.

 

İşlemci Özellikleri

Özellik General Mobile Discovery  Casper VİA V4
İşlemci 1,2 GHz  Dört Çekirdek 1.5 Ghz Turbo Dört Çekirdek
Ram  1 GB  1 GB
Dahili Depolama  16 GB  16 GB
Harici Depolama  32 GB  32 GB

 

İki firmada MediaTek firması tarafından üretilen 4 Çekirdekli işlemci ailesini kullanıyor. Bu noktada Casper VİA V4 serisinde bir üst seri olan İşlemci Ailesi tercih edilmiş durumda. Buna bağlı olarak da İşlemci Hızı biraz daha yüksek.

Ram değerleri, Dâhili ve Harici Depolama alanları ise birbirileri ile aynı olarak tercih edilmiş durumda. Bu noktada Casper Via V4 modeli İşlemci bazında aldığı puanla öne geçmeyi başarıyor.

General Mobil Discovery & Casper VİA V4 Karşılaştırması
General Mobil Discovery & Casper VİA V4 Karşılaştırması

İşletim Sistemi

İki cihazda da Android 4.2 Jelly Bean İşletim Sistemi kullanılıyor. Bu noktada birbirlerine karşı ek bir üstünlük sağladıklarını söylemek mümkün değil.

 

Ekran Özellikleri

Özellik  General Mobile Discovery  Casper Via V4
Ekran Boyutu  4,7 İnç  4,7 İnç
Çözünürlük  20 × 1,280 (HD)  20 × 1,280 (HD)
Panel Türü  IPS Panel  IPS Panel

 

Ekran özellikleri noktasında da birbirleri ile aynı seviyede kalan modeller arasında şu ekran daha net demek için aslında iki cihazı karşı karşıya getirmek gerekecektir.

Ama donanımsal anlamda bakıldığında bu karşılaştırmadan da kimseye puan gitmeyecek gibi görünüyor.

 

Kamera Özellikleri

Özellik  General Mobile Discovery  Casper Via V4
Arka Kamera  8 MP  13 MP
Ön Kamera  ?  2 MP
Flash – Oto Focus  Var  Var
Full HD Kayıt  Var  Var

Kamera özellikleri olarak bakıldığında rakamsal manada farkların olduğu görülse de arada ahım şahım bir çekim kalitesi olmayacak gibi görünüyor. Ancak Casper Via V4 modeli burada 8 yerine 13 MP kullandığı için, diğer özellikler aynı olsa da, bir puan öne çıkmayı başarmış oluyor.

 

Diğer Özellikler ve Fiyat

Çift Sim Kart Desteği, Micro SD Kart Desteği, Bluetooth, Wi-Fi, Batarya Süreleri gibi birçok diğer teknik detayın eşdeğer olduğu cihazda, şu ayrıntı özellik aslında bu modeli daha üste taşıyor diyebileceğimiz bir durum yok. O sebeple de diğer özelliklerden de beraberlik çıkıyor diyebiliriz.

Fiyat noktasında ise General Mobile Discovery modelinin 700 – 750 TL seviyesinden satışta olmasına rağmen Casper VİA V4 modelinin 900 – 1000 TL seviyesinden satışa girecek olması biraz daha ibrenin GM Discovery modeline kaymasına sebep oluyor.

 

General Mobil Discovery ve Casper VİA V4 Karşılaştırması Sonucu

Gördüğümüz üzere İşlemci ve Kamera noktasında biraz daha ön plana çıkan ve değerleri yükselten Casper VİA V4 modeli karşılaştırmamızda bir basamak öne çıkarak General Mobile Discovery modelini geçiyor.

Kasa noktasında da Casper Via 3216 serisinde yapılan tasarım hatası yerine daha şık bir kasa yapısı tercih eden Casper firmasının en büyük eksisi ise Tek Renk Seçeneği sunuyor olması. Bu noktada Beyaz Renk seçeneği yanında Siyah – Pembe ve Mavi gibi tercih edilen renklere sahip modeller ile de pazara çıkması rekabette bir adım daha ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Fiyat noktasında ise Pazar dinamiklerine göre Casper VİA V4 modelinde biraz daha indirim yapılması aslında satış bazlı yükselişin artmasına ve firmanın biraz daha sürümden ve adetten kazanmasına sebep olacaktır.

General Mobil Discovery & Casper VİA V4 Karşılaştırması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir