General Mobile Discovery ve Casper VİA A3216 Karşılaştırması

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Pazara peş peşe çıkan ve hemen hemen aynı fiyat aralığında satışa sunulan General Mobile Discovery ve Casper VİA A3216 modelleri arasında küçük bir karşılaştırma yapalım ve kullanıcılara tercih noktasında yardımcı olalım istedik.

 

İşlemci Karşılaştırması

Firmalar tarafından verilen liste bilgilerine göre hem General Mobile Discovery modeli hem de Casper VİA A3216 modeli 1.2 Ghz’lik Dört Çekirdekli bir işlemciye sahip olarak pazara çıkıyor.

İşlemci detaylarına indiğimizde ise aslında birbirinden farkı olmayan 2 model ile karşılaşıyoruz. 28 nm teknolojisine sahip olan modellerde birbirine çok fazla üstünlük sağlayacak bir madde başlığı karşımıza çıkmıyor.

Bu noktada hem General Mobile hem de Casper markalarına 1 puan vererek işlemci alanında berabere bir sonuç çıkarıyoruz.

 

İşletim Sistemi Karşılaştırması

Büyük ihtimalle Güncelleme almayacak iki model olmasından dolayı İşletim Sistemini de aldığınız gibi kullanacağınız gerçeği ile bu modellere bakabilirsiniz.

Android 4.2 Jelly Bean ile pazara çıkan General Mobile Discovery modeli bu alanda Android 4.1.2 ile pazara çıkan Casper VİA A3216 modelinden bir adım öne geçiyor. Bu noktada da 1-0 bu testi önde kapamış oluyor.

General Mobile Discovery ve Casper VİA A3216 Karşılaştırması
General Mobile Discovery ve Casper VİA A3216 Karşılaştırması

 

Batarya Karşılaştırması

General Mobile Discovery modeli 1800 mAh’lik bir batarya ile pazara çıkıyor. Casper VİA A3216 modeli ise 2000 mAh’lik bir batarya ile pazara çıkacak bu alanda bir basamak üste çıkmayı başarıyor.

Ancak sitelerinde verilen değerlere baktığımızda ise Android 4.2 ve Android 4.1 serilerinin batarya üzerinde ne kadarlık bir etkiye sahip olduklarının net kanıtı oluyor.

Normal Kullanım değerlerinin bu ölçümlerden çok daha aşağıda olacağı gerçeğini kabül etmeniz gerekiyor.

Konu

 Casper VİA

 General Mobile

Batarya Kapasitesi 2000 mAh  1800 mAh
İnternet (3G)  5 saat  5 Saat
Konuşma (3G) 7.6 saat  ?
Konuşma (2G) 14 saat  12 Saat
Müzik   20 saat  40 Saat
1080p Video  4.5 saat  4,5 Saat
Toplam bekleme süresi  264 gün  270 Gün

 

Batarya değeri olarak Casper öne çıkarken kullanım süreleri olarak da General Mobile ön plana çıkıyor. Bu noktada Casper firmasının güncelleme alma gibi bir durumda üste çıkacak olmasına rağmen şu aşamada başa baş bir güç sergilemesinden dolayı iki tarafa da 1 puan verebiliyoruz.

 

Depolama Alanı

Depolama alanı noktasında ne yazık ki General Mobile sınıfta kalıyor. 4 GB Dahili Depolama alanı sunan General Mobile firmasına karşın Casper VİA A3216 modelinde 16 GB Dahili Depolama alanı sunulmuş durumda.

Android Uygulamalarının taşınamadığı gerçeğinden yola çıkacak olursak 4 GB Depolama Alanının bu tarz bir cihaz için çok az olduğu sorunu ile yüzleşmiş olacağız.

Bunun yanında iki firmada 32 GB’a kadar Micro SD Kart desteği sunuyor ve ve 1 GB Ram Desteği ile geliyor.

Bu noktada depolama alanını 3 kademeli olarak görmemiz durumunda Ram ve Micro SD Kart desteğinde 2-2 olan karşılaştırma ne yazık ki Dahili Depolama Alanına gelindiğinde 4 – 2 Casper’ın üstünlüğü ile sonuçlanmış oluyor.

 

Kamera Özellikleri

İki cihazda 8 MP çözünürlüğe sahip Arka Kamera ile pazara çıkarken Ön Kamera noktasında da her iki firma 2 MP’lik çözümler sunmuş durumdalar.

Flash desteği, Otomatik Odaklama, Dokunmatik Odaklama ve HD Video Çekim özellikleri ile gelen iki cihazda Fotoğraf Çekimi noktasında en azından kağıt üzerindeki bilgilerde birbirlerine karşı üstünlük sağlayamıyorlar.

 

Ekran Özellikleri

Ekran noktasında iki model de 4.7 inçlik ekran kullanıyor. Ancak General Mobile HD Ekran (720 * 1280) tercihinden yana hakkını kullanmış durumda iken Casper VİA modelinde 540 * 960 piksellik bir ekran tercih edilmiş. Bu noktada gözle görülür çok fark olmamasına rağmen kağıt üzerinde General Mobile bir adım öne geçmiş oluyor.

Ayrıca iki modelde de IPS Ekran kullanılmasına rağmen piksel yoğunluğu General Mobile Discovery modelinde 312 PPI iken bu değer Casper VİA A3216 modelinde 234 PPI olarak görülüyor. Tabi ki bu değerin HD Ekran yapısı ile direkt olarak etkileşimli olduğunu unutmamamız gerekiyor.

General Mobile bu alanda bir adım öne geçmeyi başarıyor.

 

Bağlantı Özellikleri

EDGE, GPRS, 3G, HSPA+, Bluetooth, WiFi, SMS, MMS, GPS gibi bağlantı özelliklerini destekleyen General Mobile Discovery modeli karşısında Casper VİA A3216 modeli GSM, GPRS, EDGE UMTS, Wi-Fi, Bluetooth, 3G, aGPS özellikleri ile kullanıcı karşısına çıkıyor.

Bu noktada da çok fazla farkın olmadığı özellikler noktasında azda olsa General Mobile öne çıkıyor ve HSPA+ desteği ile biraz daha hızlı olduğunu gösteriyor.

Bu alanda da puanımız General Mobile cephesine gidiyor.

 

Sim Kart Desteği

Her iki cihazda Çift Sim Kart özellikleri ile başa baş bir seviyedeler. İki modelinde tek işlemcili olması ve bir sim kart ile görüşme yapılırken diğer sim kartın Kapalı olarak görülmesi sorunu ise ne yazık ki maliyetleri arttırdığı için şu aşamada aşılamayan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kutu İçeriği

Kutu içeriği noktasında Kulaklık, Bilgisayar Bağlantı Kablosu ve Şarj Cihazının standart olarak sunulduğu modellerde Casper VİA A3216 modelinin içerisinde Siyah – Beyaz ve Neon Sarısı 3 kapak çıkıyor.

General Mobile Discovery ise Ekran Koruyucu Jelatin ile hediye kontenjanını doldurmuş oluyor. İki üründe Kılıf hediyesi sunmuyor.

 

Satış Fiyatı

General Mobile Discovery modeli 599 TL’den satışa çıktı. Casper VİA A3216 modeli ise 699 TL’den satışta. Bu noktada General Mobile biraz daha ön plana çıkmış oluyor.

 

Teknik Servis İmkanı

Servis olarak Telpa Servislerini kullanan General Mobile’ın karşısında ise hemen hemen her şehirde servisi bulunan Casper firması var. Ancak bu noktada Telefon konusunda daha deneyimli bir servise sahip olan General Mobile biraz daha ön plana çıkmayı başarıyor.

 

Değerlendirme

Casper VİA A3216

General Mobile Discovery

İşlemci Karşılaştırması

1

1

İşletim Sistemi Karşılaştırması

0

1

Batarya Karşılaştırması

1

1

Depolama Alanı

4

2

Kamera Özellikleri

1

1

Ekran Özellikleri

0

1

Bağlantı Özellikleri

0

1

Sim Kart Desteği

1

1

Kutu İçeriği

1

1

Fiyat Karşılaştırması

0

1

Servis İmkanı

0

1

Toplam

9

12

Karşılaştırma Sonucu

Değerlere baktığımızda Kâğıt Üzerinde General Mobile Discovery modeli daha fazla ön plana çıkmayı başarıyor. Özellikle Fiyat – Servis noktasında ön plana çıkan Discovery Depolama alanı noktasında ise tam olarak bir fiyasko yaşatıyor bizlere.

Normal kullanımda genel anlamda başa baş gidebilecek seviyede olan iki model de elde tutuş hissi olarak Çin Malı ürünlere göre oldukça iyi seviyedeler diyebiliriz.

 

General Mobile Discovery ve Casper VİA A3216 Karşılaştırması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

 1. burdaki karşılaştırmayı yapan arkadaş general mobile biraz kayırmış, fiyat konusunda ikiside hemen hemen aynı fiyat 650 – 700 lira çivarında ve teknik servis konusunda casper heryerde teknik servisi var fakat telpanın servisi her yerde yok ayrıca casper servisleri telefon konusunda deneyimli demiş, bizler için servis olması önemli bozuk telefonun tamir edilmesi edilmesi önemlidir,

  Cevapla
  • Bu karşılaştırma yapılırken General Mobile Discovery 4 GB modeli pazarda idi. O sebeple Fiyat noktasında uygun bilgisi verildi. Zaten bunu konuda belirtmiştik.

   Birçok noktada Casper servisleri telefon ürünlerini İstanbul – Ankara ve İzmir servislerine gönderiyor. O sebeple her ilde servisi olması birşeyi değiştirmeyecektir. Ürünler yine şehir dışına çıkacaktır.

   Hiçbir markayı kayırma gibi bir durumum yok. Ne Cesper nede Geral Mobile ile zaten bir bağımz yok. Elimizden geldiğince Tarafsız olmaya çalıştık.

   Cevapla
 2. yukarıdaki yorumlardan mustafa ve nurbaki beydoganın yorumlarına sonuna kadar katılıyorum şuan f/p olarak discovery nin yanına hiç bir marka yaklaşamaz..gözü kapalı dıscovery alınır şuan itibari ile

  Cevapla
  • 1 Eylül 2013, 00:15

   aldım kullanıyorum çok mukemmel bır cıhaz ama ama sesı çok az çıkıyor ses yonunden pek memnun kalmadım bırde bataryası çok çabuk bıtıyor bıraz daha gelıştırımesı gerekıyor bence çokta memnun kalmadım

 3. general mobile discovery de programlar hafıza kartına atanabilmektedir.orda yanlış bilgi vermektesiniz.

  Cevapla
  • Android İşletim Sİstemi üzerinde kullanılan uygulamaların birçoüu Hafıza Kartına Taşınamamaktadır. Bunun Discovery veya Galaxy S4 ile alakası yok. Taşıma yapmak için ROOT’lu bir işletim sistemi kullanmanız gerekmektedir.

   Cevapla
   • Körükörüne hala hafıza kartına taşınamamaktadır yazmışınız…Root etmeden taşınıyor. Ayrıca sekme yapmış menüde adamlar..

    Cevapla
  • General Mobilde kullanılan 4.2 işletim sistemi sayesinde, root işlemine gerek kalmadan uygulamalar istenilen hafızaya taşınıyor bilginize.

   Cevapla
 4. 23 Temmuz 2013, 15:38

  Karşılaştırma güzel fakat en önemli ayrıntı atlanmış. İşlemci mimarisi olarak iki cihazda aynı olabilir fakat grafik işlemcisi tarafından iki cihaz arasında dağlar kadar fark var. Bu noktada General Mobile Discovery samsung galaxy s4 te kullanılan powerVR sgx544mp grafik birimini kullanırken, casper via da 2 nesil öncenin grafik mimarisi olan adreno 203 grafik birimi mevcut. Buda oyun performansında discovery i en az 4-0 öne geçirmektedir. Grafik anlamında discovery yeni nesil batman, real racing 3, modern combat, nova gibi oyunları takılmadan oynatabilirken, adreno 203 lü casper via bu oyunları çok sıkıntılı şekilde oynatacaktır. Muhtemelen bazıları açılmayacaktır.

  Cevapla