GetContact Uygulaması Nedir, Numaralar Nasıl Silinir, BTK Ne Dedi?

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Son bir haftadır sosyal medyanın en çok konuşulan uygulaması olmayı başaran GetContact nedir, Ne işe yarar, Numaralar nasıl silinir ve BTK bu konuyla alakalı olarak nasıl bir açıklama yaptı. Hepsini tek bir konuda sizlere sunuyoruz.

Şu ana kadar 10 Milyona yakın kişi tarafından indirilen ve toplam da 5 milyara yakın numara araması yapılan uygulama BTK tarafından da incelemeye alındı.

Kişisel verilerin çalınması gibi sorunların ortaya çıkma ihtimali yüksek olan ve gelen şikayetlere göre listelenen 25 uygulamanın inceleme altına alındığı ve bu uygulamalardan bir tanesinin de GetContact olduğu ifade edildi.

 

GetContact Uygulaması

 

İzin Veriliyorsa Yapılabilecek Bir şey Yok

BTK Başkanı Ömer Fatih SAYAN “Eğer kullanıcının açık rızası varsa, yasal olarak bir şey yapmamız mümkün değil. Programları inceliyoruz, eğer kullanıcıların rızası olmadan paylaşım tespit edersek, tespit edilen programa erişim engeli getireceğiz” dedi.

Yani cihaza ilk kurulum aşamasında tüm kişisel alanlara izin veren kullanıcıların bir anlamda tüm verilerini kendi rızaları ile paylaştıkları bundan dolayı da resmi olarak uygulama için bir şey yapılamayacağını söyleyebiliriz.

Ancak uygulama sizden izin almadan farklı birimlere de erişim sağlayabiliyorsa bu durumda sürecin yasal olarak işletilmesi ve GetContact ve benzeri uygulamalar için yasal işlemlerin yapılması mümkün olabilecek.

 

GetContact Uygulaması İzinleri

 

GetContact Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar?

Son yıllarda birçok kullanıcı tarafından kullanılan CIA, ArayanıBultarzı bir uygulama olan GetContact kullanıcılardan aldığı erişim izinleri sayesinde size gelen aramalarda eğer numara sizin telefonunuzda kayıtlı değilse topladığı datalar üzerinden size bir isim bilgisi sunan bir mobil uygulamadır.

Bu noktada tüm verilerin sizin de içinde bulunduğunuz üye gurubundan sağlandığını, sizin rehberinizde yer alan isim ve numara gibi bilgilerin tek bir alana taşınarak bu sayede sizi arayan kişi sizde kayıtlı olmasa bile bu isim ve numara havuzundan çekilerek size kişisel bilgilerinin sunulabildiğini belirtebiliriz.

Bu noktada da bu uygulama ne kadar fazla kişi tarafından kullanılırsa uygulama içinde biriken numara ve isim havuzu da o kadar geniş bir hal alıyor. Sizlerden alınan kişisel verilerde başka SMS gönderimleri olmak üzere her türlü pazarlama sürecinde kullanılabiliyor.

GetContact benzer uygulamalardan daha fazla ön plana çıkmayı ise sunduğu “Beni Kim Hangi İsimle Kaydetmiş” özelliği ile sağladı.

Kısa sürede Instagram – Facebook – Twitter gibi alanlar üzerinden paylaşılmaya başlanılan bu bilgiler kısa sürede GetContact isimli uygulamanın 10 milyonun üstünde bir indirilme sayısına ulaşmasına olanak sağladı.

 

GetContact İsim Listesi

 

GetContact Sisteminden Numaramı Nasıl Silebilirim?

GetContact sisteminde kayıtlı olan numaraların GetContact Unlist sayfası üzerinden silinebildiği iddia edilmiş durumda.

Ancak GetContact firması tarafından aktife alınan bu sayfa üzerinden yapılan numara silme başvuruları gerçekten ne kadar dikkate alınıyor, arka planda depolanan numaralar gerçekten siliniyor mu bilemiyoruz.

Ancak biz yine de ilgili sayfanın linkini verelim. Sizde girip bilgi silme işlemlerini yapmayı bir deneyin.

https://www.getcontact.com/en/unlist

 

GetContact Numara Silme İşlemi

 

GetContact Uygulaması Tarafından Basın Açıklaması Yapıldı

Uygulamanın yazılımcısı tarafından bir basın açıklaması yapılmış durumda. İlgili açıklama şu şekildedir.

 

“Türkiye’de Bulunan Kullanıcılarımız İçin Basın Bültenimiz

Son zamanlarda basında yer alan asılsız haberler nedeniyle bu bildiriyi yayınlama gereği duyuyoruz.

GetContact tüm dünyada hizmet sunan; Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Brezilya başta olmak üzere birçok ülkede hizmet sunan bir çağrı tanımlama uygulamasıdır. GetContact hizmet sunduğu ülkelerin regülasyonlarına uyum sağlamak için yoğun çaba gösterir ve hükümetlerle iş birliği içinde hizmet sunar.

Günlük aktif kullanıcı sayısı 3 milyon, aylık aktif kullanıcı sayısı 20 milyonu aşan GetContact tüm kullanıcılarının verilerini özenle korur.

Kamera ve Galeri erişim izinlerini neden istiyoruz:

GetContact profilinize resim eklemek isterseniz bu standart izinlere ihtiyacınız olacak.

Depolama (SD Kart / USB) iznini neden istiyoruz:

Android cihazınızda resimleriniz genellikle hafıza kartı üzerine kayıt edilir. GetContact profilinize resim eklemek isterseniz bu standart izne ihtiyacınız olacak.

Faturalandırma iznini neden istiyoruz:

GetContact bazı ülkelerde ücretli abonelik teklifleri sunar. Abonelik ücretleri iTunes veya Google Play hesabınızdan tahsil edilir. GetContact için premium abonelik satın almak isterseniz faturalandırma iznine ihtiyacınız olacak.

GetContact 3. parti bir uygulama mıdır?

Hayır. GetContact AppleStore ve Google Play platformları üzerinden doğrudan son kullanıcıya ulaşır.

GetContact verilerinizi 3. taraflara satıyor mu?

Hayır. GetContact’ın ücretli üyelik ve uygulama içi reklam sunumlarından gelir elde eder. Ücretli üyelik ve uygulama içi reklam sunumumuz şu an Türkiye kullanıcıları için aktif değildir; fakat Mayıs 2018 tarihinde ücretli üyelik ve uygulama içi reklamlar sunan yeni bir güncelleme yayınlayacağız. Kullanıcı sözleşmemizde de belirtildiği gibi veri paylaşımı, ücretli abonelikler için faturalandırma, doğru veri analizi, veriyi şekillendirme ve hizmetlerimizi iyileştirme vb. yardımcı araçlar kullanmak için üçüncü taraf sağlayıcılar ile iş birliğine girebiliriz ve “çerez kullanımı” gibi sınırlı veri paylaşımında bulunabiliriz. Telefon numaranız, kişisel bilgileriniz diğer önemli bilgilerinizin üçüncü taraflarla paylaşımı söz konusu değildir.

Veri gizliliği ve diğer endişeleriniz için bizimle dilediğiniz zaman temasa geçebilirsiniz: help@getcontact.com

Yazılımcı firma tarafından yapılan basın açıklaması bu şekilde.

Elbette ki yazılımı yapan ekibin direkt olarak doğru ya da yanlış bilgi verdiğini iddia edemiyoruz. Ancak sistemin ve alınan izinlerin bu noktada ciddi bir bilgi hırsızlığına da imkân verdiğini en baştan belirtmemiz gerek.

GetContact Uygulaması Nedir, Numaralar Nasıl Silinir, BTK Ne Dedi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir