Google Ara Projesi İle Modüler Telefonlar Yıl Sonunda Elimizde

Google Ara Projesi kapsamında üzerinde uzunca bir süredir çalışılan Modüler Akıllı  Telefon yapısı 2016 Sonbaharında geliştiricilerin beğenisine sunulacak gibi görünüyor.

Yaklaşık 30 kişilik bir kullanıcı kitlesinin Google Ara projesi kapsamında ürünün prototiplerini kullandığı ve uzunca bir süredir cihazların sorunsuz bir şekilde çalıştıkları belirtilmiş durumda.

İlk prototipler için gerekli olan Tüm Temel Bileşenleri hazırlayan firmanın 2016 yılı sonunda Geliştiricilerin Beğenisine sunulacağı, 2017 yılında ise daha fazla kullanıcı ile buluşmaya hazır olacağı gelen bilgiler arasında.

 

Google Ara Modüler Akıllı Telefon
Google Ara Modüler Akıllı Telefon

 

İlk Modeller 5.3 İnç Olacak

Yayınlanan videoda görüldüğü gibi Ekran Boyutu konusunda bir değişime gidilmeden cihazın arka kısmında bulunan Modüler Girişler üzerinden yapılan değişimler ile eni bir kimlik kazandırılan Google Ara projesinde pazara çıkacak ilk örnekler 5.3 İnç boyutunda olacak.

Ancak ürün artık son kullanıcının kullanabileceği yapıya ulaştıktan sonra Üretici Firmalar tarafından farklı ekran boyutlarında ve tasarımlarındaki Modüler Akıllı Telefonlarda pazara sürülebilecek.

Bu sayede tek bir model yerine birden fazla model ile pazarda ciddi bir Modüler Akıllı Telefon Dönemi başlamış olacak.

 

Modüler Akıllı Telefon
Modüler Akıllı Telefon

 

Büyük Firmalar Tarafından Destekleniyor

Google Ara Projesi kapsamında üzerinde çalışmalara devam edilen Modüler Akıllı Telefon serisi için Samsung, Sony, Panasonic, Toshiba, TDK, iHealth, E Ink gibi firmalar zaman harcamaya devam ediyorlar.

Bu destekler sayesinde sadece Google tarafından geliştirilen bir teknoloji olmanın ötesine ilerleyecek olan projenin gelecek yıllarda daha büyük ve kullanıcılar tarafından tercih edilir bir yapıya ulaşması bekleniyor ve amaçlanıyor.

 

Modüler Telefon Dönemi Başlıyor
Modüler Telefon Dönemi Başlıyor

 

İlk Denemelerde Ana Gruplar Sabit Bırakıldı

Üzerinde çalışmaların devam ettiği ürünlerde şu aşamada belli başlı Modüller çıkarılıp takılabilir olarak ayarlanmış durumda.

İşlemci, Ram, Depolama Alanı, Ekran, Batarya, GPU gibi cihazın ana unsurları şu aşamada değiştirilip yükseltilemiyor.

Yayınlanan videoda da olduğu gibi Ses Girişi, Ses Çıkışı, Kamera Yapısı, GPS Modülü, Aktivite Modülü gibi bazı özellikler cihaza şu aşamada Modüler Yapı üzerinden eklenilip çıkarılabiliyor.

Android İşletim Sisteminin özelleştirilmiş bir yapıdaki formunu kullanması beklenilen Google Ara Projesi kapsamında Modüler Akıllı Telefonların üzerine takılan modülleri otomatik tanıması ve yazılımı o an ona göre özelleştirmesi de söz konusu.

Yani cihazda tek bir Ses Çıkışı varken ikinci bir çıkış eklendiğinde hem Donanımsal olarak o ürün tanınacak hem de Yazılımsal olarak iki Ses Çıkışına özel bir yapılanma otomatik olarak tanımlanarak kullanıma sunulacak.

 

 

Google Ara Projesi İle Modüler Telefonlar Yıl Sonunda Elimizde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.