Google Chrome İçin RAM Sorunu Ortadan Kaldırılıyor

Chrome kullanıcılarının en fazla dert yandıkları konulardan birisi olan RAM Sorunu için yazılımcıların optimizasyon çalışmalarına başlamış olduğu bildirildi.

ChromeStory tarafından paylaşılan bilgilere göre Chrome Tarayıcısının fazla RAM Bellek tüketen bazı aktiviteleri optimize edilecek ve tarayıcının ram tüketimi düşürülecek.

Bu sayede özellikle çok sayıda sekmeyi bir arada kullanan ya da yetersiz ram bellek gücü sebebiyle Chrome kullanırken sorun yaşayan kullanıcıların da sorunları ortadan kaldırılacak.

 

Google Chrome Tarayıcı

 

Chrome Kullanıcıları RAM Kullanımından Şikâyetçi

Chrome tarayıcısını kullanan neredeyse her kullanıcı tarayıcının bilgisayardaki en fazla ram tüketen yazılım halini almasından şikâyetçi konumda.

Özellikle aynı anda farklı sekmeler üzerinden birden fazla siteye bağlanan kullanıcıların Chrome tarafından kullanılan Ram Gücü sebebiyle cihazlarında yaşadıkları kasılma ve donmalar sıkça karşımıza çıkan sorunlardan birisi.

Buna çözüm arayan Chrome Yazılımcıları kaynak kodlar üzerinden bazı optimizasyon çalışmalarına başlamış durumdalar. Yakın dönemde çıkacak olan Chrome Güncellemesi ile de bu optimizasyonlar uygulanmaya başlanacak.

 

Google Chrome

 

Tarayıcıya “Best Effort Tasks” Özelliği Eklenecek

Best Effort Tasks adı verilen yeni bir özellik ile ön bellek temizleme, kullanıcı verilerini dike yazma, metrikleri bildirme veya bileşenleri güncelleme gibi genellikle çok fazla RAM Tüketimine neden olan işlemler sadece uygulama kapalı iken gerçekleşecek.

Test aşamasında olan özellik eğer istenen başarıyı sağlayabilirse Chrome Güncellemesi olarak nihai kullanıcının da kullanımına sunulacak.

Yayınlanan raporlara göre ilgili özelliğin bizlerin de kullanımına sunulması 2-3 ay içerisinde gerçekleştirilmiş olacak.

Tabi ki gelecek olan bu güncelleme sonrasında cihazlardaki ram kullanımı noktasında nasıl bir değişim yaşanacağı konusu şu aşamada bir soru işareti. Ancak Chrome Tarayıcısı için artık firmanın bazı radikal düzenlemeler yapması da kaçınılmaz gibi görünüyor.

Google Chrome İçin RAM Sorunu Ortadan Kaldırılıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir