Google Cumhuriyet Bayramı İçin Ana Sayfasında Özel Logo – Doodle Yayınladı

Özel Günleri es geçmeyen Google gece yarısından itibaren 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına özel olarak Google Türkiye sayfasında Türk Bayraklı Logo – Doodle ile hizmet sunmaya başladı.

Doodle hizmeti kapsamında yerleştirilen logoya tıkladığınızda Cumhuriyet Bayramı konulu arama yapan ve bu arama bilgilerini ekrana aktaran Google bu sayede özellikle Yerelleştirme çalışmalarını daha sağlam adımlarla gerçekleştirmiş oluyor.

Özel günler için hazırlanan Doodle hizmeti ülkemizde de birçok özel gün ve bayramlarda kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor.

 

Google Doodle Hizmeti

 

Tüm Türkiye’nin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

Türk Milleti için kurtuluşun simgesi olan ve bu yıl 95. Kez kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun.

 

Google Doodle Nedir?

Doodle’lar, tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarını anmak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve bazen de spontane değişikliklerdir.

 

Google Cumhuriyet Bayramı Doodle

 

Google Doodle Fikrinin tarihçesi Nedir?

Doodle kavramı ilk olarak 1998 yılında, şirket henüz anonim şirket olmadan önce Google’ın kurucuları Larry ve Sergey’in, Nevada çölündeki Burning Man festivaline katıldıklarını göstermek için şirket logosunu değiştirmeleriyle doğdu. Google kelimesindeki ikinci “o” harfinin arkasına bir çöpten adam çizimi yerleştirdiler. Logonun bu değiştirilmiş hali, şirket sahiplerinin “şirket dışında” olduklarını Google kullanıcılarına komik bir şekilde söylemeyi amaçlıyordu. İlk doodle diğerlerine göre basit olsa da, önemli etkinlikleri kutlamak için şirket logosunu süsleme fikri bu sayede doğmuş oldu.

2 yıl sonra 2000’de, Larry ve Sergey o zamanki web yöneticisi ve aynı zamanda stajyer olan Dennis Hwang’dan Bastille Günü için bir doodle yapmasını istediler. Kullanıcılar bunu o kadar çok beğendi ki, Dennis, Google’da doodle’lardan sorumlu kişi olarak atandı ve doodle’lar Google’ın ana sayfasında gittikçe daha düzenli bir şekilde görülmeye başladı. Başlangıçta doodle’lar, çoğunlukla herkesin bildiği özel günleri kutlamak için hazırlanıyordu; şimdiyse, John James Audubon’un doğum gününden, Dondurmalı Sundae’nin keşif yıldönümüne kadar çok çeşitli etkinlik ve yıl dönümü öne çıkarılıyor.

Doodle’lara duyulan ilgi her geçen gün arttığından, doodle çizimleri yeni teknolojileri kucakladığından ve bu çizimlerde farklı sanatsal ortamlardan yararlanıldığından, doodle’lar artık özel bir çizim ekibi (ki biz onlara doodle tasarımcıları diyoruz) ve mühendisler tarafından oluşturulmaktadır. Onlar doodle oluşturmayı, Google’ın ana sayfasını canlandırmak ve dünyanın dört bir yanındaki Google kullanıcılarını gülümsetmek için yaptıkları bir grup çalışması olarak görüyorlar.

Google Cumhuriyet Bayramı İçin Ana Sayfasında Özel Logo – Doodle Yayınladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir