Google News Algoritmasında “Özgün ve Özel Haberler” Ön Plana Çıkarılacak

Google News Algoritmasında “Özgün ve Özel Haberler” Ön Plana Çıkarılacak

Google Haberler ya da Google News olarak bilinen servis üzerinde yapılan yeni güncellemeler ile Özgün Haberler ve Özel Haberler ön plana çıkarılacak.


ya da olarak bilinen servis üzerinde yapılan yeni güncellemeler ile Özgün Haberler ve Özel Haberler ön plana çıkarılacak.

Uzun süredir gerek Google Arama Sonuçlarında gerekse de sisteminde siteleri “Otorite Puanına” göre sıralayan Google bazı köklü değişiklikler üzerinde çalışıyor.

Kullanıcılardan gelen geri bildirimler neticesinde Otorite Puanı sebebiyle irili ufaklı birçok sitenin bazı köklü sitelerin hep gerisinde kaldığı görüldü.

Bu hem Google Arama Sonuçlarında hem de yani servisinde içerik üreticiler tarafından dile getirilen en büyük sorunlar arasında da yer alıyor.

 

Google News - Google Haberler

 

Otorite Puanının Gücü Azaltılacak

Henüz detayları pek netleşmemiş olsa da yeni güncellemeler ile birlikte Google cephesi Özgün İçeriğe daha fazla önem vermeye başlayacak.

Bunun yanında uzun uğraşlar ve emekler sonucunda hazırlanan Özel Haberlerde daha fazla değerlenecek. Bu sayede tek bir haber ajansından alınan ve bazen düzenleme bile yapılmadan yayınlanan içerikler Google cephesinde Değersiz İçerik olarak kendine yer bulacak.

Devamlı orijinal yani özgün içerikler içe canlı tutulan haber siteleri ise daha fazla ön plana çıkmaya başlayacak. İlgili siteler özgün konularda üretecekleri içerikler ile de otoriteleri sebebiyle bir türlü geçilemeyen sitelerin bile üstünde çıkabilecekler.

Google News - Google Haberler Servisi

 

Arama Kalitesi Değerlendirme Rehberi Güncellendi

Google cephesinden henüz süreçlerin nasıl ilerleyeceği, güncellemelerin ne zaman siteleri etkilemeye başlayacağı gibi bilgiler paylaşılmadı.

Ancak yapılan açıklamalara göre Google tarafından hali hazırda uygulanan Arama Kalitesi Değerlendirme Rehberin de “yayımlanmaması durumunda ortaya çıkmayacak bilgileri” içeren orijinal haberler “yüksek kaliteli içerik” olarak tanımlanıyor.

Bu sayede hem özgün olan hem de derinlemesine bilgiler içeren haberlere daha fazla değer verilecek ve daha fazla ön plana çıkması desteklenecek.

Sürecin ilk aşamada İnsan ve Yapay Zeka tarafından sıkı bir şekilde denetlenmesi ve Makine Öğrenme Sürecinin üst düzeye çıkarılması amaçlanıyor.

İngilizce dili için ilk etapta başlatılan çalışmalar kapsamında özgün ve özel içerik üretme noktasında sektörün önde gelen isimleri olan New York Times ve Washington Post gibi siteler şimdiden olumlu anlamda ön plana çıkmaya başlamış durumda.

Sürecin Türkiye’de Türkçe aramalar üzerinde ne zaman etkili olmaya başlayacağı, özellikle Hürriyet, Sabah, Milliyet gibi birçok köklü süte tarafından yapılan ciddi anlamdaki spam haberlere ne zaman etki edeceği de zamanla belli olacak.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler

Elektronik Sigara E Sigara Satış Sitesi

Salt Likit Salt Likit Çeşitleri

DMCA.com Protection Status