Google News İspanya’dan Çekilme Kararı Aldı

Haber Sitelerinin en fazla önem verdiği servislerden birisi olan ve Google kanadındaki önemli bir yapının temelini oluşturan Google News Uygulaması, İspanya’daki çalışmalarına ara verdi.

İspanyol hükümetinin geçtiğimiz günlerde yasallaştırdığı ve 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Telif Hakkı yasasına göre Google arama motoru link verdiği siteler için İspanyol yayıncılara bedel ödemek zorunda kalacaktı.

Bu durumun mali açıdan büyük bir yük olacağını düşünen Google İspanya sistemin tam olarak oturması ve sürecin netleşmesini beklemek adına İspanya’da faaliyet gösteren Google News hizmetini askıya aldı.

 

Google Türkiye’den Konuyla Alakalı Bir Bildiri Yayınlandı

İspanya’da yaşanan Google News sürecinin hemen sonrasında Google Türkiye konuyla alakalı olarak bir basın bildirisi yayınladı.

“İspanya’daki son kanun değişikliği nedeniyle İspanyol yayıncıları Google News’tan kaldıracağımızı ve 16 Aralık’ta İspanya’da Google News servisini kapatacağımızı duyurmaktan dolayı son derece üzgünüz. Google News çok sayıda kullanıcı tarafından beğenilen ve insanları web sitlerine yönlendirerek yayıncılara gerçek anlamda değer katan bir servis. Öte yandan yeni yasa yayıncıların içeriklerinin küçük bir bölümünü göstermesi halinde bile Google’dan  -kendileri istese de istemese de- para talep etmelerini zorunlu kılıyor. Google News kendisi reklam görüntüleyen ve gelir elde eden bir servis olmadığı için söz konusu yaklaşım sürdürülebilir olmaktan uzaktır. Tüm bunlara karşın İspanyol yayıncılarla birlikte çalışarak okunurluklarını ve online gelirlerini artırma konusunda kendilerini desteklemeye devam edeceğiz.”

Google News İspanya’dan Çekilme Kararı Aldı
Google News İspanya’dan Çekilme Kararı Aldı

Türkiye’de Google News Önemli Bir Değer

Özellikle Google Aramalarında haber sitelerini ön plana çıkaran Google News ülkemizdeki önemli SEO ve Haber Sistemlerinden birisi olarak görünüyor.

Sisteme kayıt olmanın zorlu olması ve sisteme giriş sonrasında daha fazla ziyaretçi ile karşılaşılması sebebiyle Google News şuan pazardaki en etkili haber sistemlerinin başında yer alıyor.

Google News platformunun sistemden çekilmesi sonrasında Büyük Medya Siteleri çok fazla bir kayıp yaşamasa da İrili Ufaklı birçok Haber Sitesi çok büyük bir ziyaretçi kaybı ile karşılaşacaktır.

Google News İspanya’dan Çekilme Kararı Aldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir