Google News Nedir? Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Öncelikle dilerseniz Google News veya ülkemizdeki ismi ile Google Haberler Nedir sorusunun cevabını verelim. Sonrasında da Google News Kaydı Nasıl Yapılır ve Google News Kaydının Avantajları Nedir sorularına yanıt arayalım.

Google News son dönemde ülkemizde ciddi anlamda ön plana çıkmaya başlamıştır. Özellikle Güncel Haber İçerikli Siteler için bulunmaz bir kaynak halini almıştır.

Büyük Haber Sitelerinin genelde Arama Sonuçlarında ön plana çıkması sebebiyle Yerel Sitelerin ve daha düşük bütçeli Haber Sitelerinin sıralama sonuçlarında ön plana çıkmamaya başlamasından dolayı Google News aslında bir kurtarıcı rolü üstlenmiş durumda.

 

Google News - Google Haberler

 

Google News – Google Haberler Nedir?

Temel olarak Haber Sitelerinin kayıt olabildiği bir sistem olup Google tarafından Öncelikli Gösterim sağlanan bir sistemdir.

Google Aramalarında normal arama sonuçlarından önce Google Haberler – Google News içerikleri gösterilmekte ve kullanıcıların Haber İçeriklerine daha kolay bir şekilde ulaşmaları sağlanmaktadır.

Bu sistem sayesinde Haber Sitesi Sahipleri de içeriklerini diğer içerikler içinde kaybolmadan Doğru Zamanda ve Hızlı bir biçimde son kullanıcıya ulaştırma imkânına sahip olmaktadır.

 

Google News – Google Haberlerin Sundukları Avantaj Nedir?

Google News kaydı yapılan bir site arama sonuçlarında gerilerde çıkarak Ziyaretçi Bulamama sorunu ile karşılaşmamaktadır.

Özellikle Düşük Bütçeli ve Yerel Yayın Yapan sitelerin Google News sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşması, Güncel ve Özgün haberler ile daha yoğun bir trafik alması sağlanmaktadır.

Bunun yanınsa İlk Haber Girişi yaparak aslında Habercilik ve Muhabirlik alanında başarılı işler çıkaran siteler ile Atlatma Haber yapan sitelerin ön plana çıkması ile kullanıcıların habere ulaşması da daha kolay ve hızlı olmaktadır.

 

Google News

 

Google News Kaydı İçin Neler Gereklidir?

Google News ince elenip sık dokunarak sitelerin dâhil olduğu bir sistemdir. Google tarafından bu alana girişlerde zaman zaman değişiklikler yapılmakta ise de genel olarak şartlar aynı kalmaktadır.

Peki, Google News ya da Google Haberler alanına girebilmek için sitenizde nelere dikkat etmeniz gerekmektedir?

İşte sırasıyla bu detaylar.

 

Güncel İçerik

Google News sistemine kayıt olabilmek için Güncel İçerik üretilmesi ve içeriklerin Haber Değeri taşıması gerekmektedir. Rakamlar değişiklik gösterse de ÖZGÜN olarak günlük en azından 5 Haber Girişi yapılması Google News Kaydı için önemli bir detaydır.

Günde 1-2 haber giren, 1-2 gün giriş yapıp sonra 1 hafta boş kalan sitelerin Google News Kaydı alması zordur.

Ayrıca sitenizde bulunan Her Kategori için en azından Günlük 1 Adet Haber girişi sitenizin News Kaydı için etkili bir adım olacaktır. Bu sebeple aşırı Kategori Oluşturmak yerine Ana Kategoriler üzerinden Güncel kalma yoluna gidebilirsiniz.

 

Özgün İçerik

Elbette ki haberlerin özellikle Ajans kanadından gelmesi durumunda Özgün İçerik üretmek zor gibi gelebilir. Ancak Google cephesi Google News kaydı için sitelerin Emek Harcaması gerektiğine inanıyor.

Bu sebeple de Kopya İçerik veya ajanslardan gelen haberlerin direkt yayınlanması ile eklenen haberler Google için pek bir anlam ifade etmeyecektir.

İçerikler Ajanslar tarafından sunuluyor olsa da Google News Kaydının başarılı olması için bu haberlerini bir kısmının Yeniden Yazılarak yayına alınması gerekecektir.

Google Haberler alanında ön plana çıkan Haber Kategorileri şu şekildedir.

 • Dünyadan Haberler
 • Türkiye’ye Özel Haberler
 • Spor Haberleri
 • Magazin Haberleri
 • Kültür – Sanat Haberleri
 • Siyaset Haberleri
 • Güncel – Popüler Haberler
 • Editörün Seçtikleri
 • Endüstri Haberleri

 

Site Tasarımı ve Altyapı 

PHP veya ASP kullanmanız, Özel Yazılım ya da Wordpress kullanmanız aslında Google News için bir Artı ya da Eksi değer içermez. Ancak kullandığınız Temanın ya da Tasarımının Habercilik için uygun olması, Düzenli ve Doğru Kodlanmış olması önemli bir detaydır.

Sitenizi onaylayacak olan editör sitenize girdiğinde bir Blog Teması ya da Forum teması ile karşılaşırsa direkt ret cevabını verebilir. Bu sebeple de Haber Teması veya Haber Yazılımlarının kullanılması artı bir değer oluşturacaktır.

Aynı şekilde Ücretli Haber Yazılımlarının daha sağlam durması, görsellik ve kullanım bazında daha kendinden emin hareket etmesi sebebiyle WP yerine Özel Tasarımlar kullanılması daha başarılı sonuç alınmasına sebep olacaktır.

Site Tasarımı ve Teknik Detaylarda olmazsa olmazlar şu şekildedir.

 • URL yapısı anlaşılabilir, özgün ve kalıcı olmalıdır. ID Numarası bulunabilir veya bulunmaz. Çok önemli değil.
 • İçerikler sadece HTML ile oluşturulmalıdır.
 • PDF ve flash gibi içerikler Google tarafından taranamamaktadır.
 • Web siteniz arama botlarının erişimine açık olmalıdır.
 • Eskiden girilen çok sayıda Kopya İçerik varsa bunlar ya Özgünleştirilmeli yada Silinmelidir.
 • Manuel Spam gibi bir sorun varsa bu giderilmelidir.
 • Sitede ÇOK FAZLA REKLAM varsa en azından kayıt süreci bitene kadar sitedeki Reklam Alanları minimum seviyeye indirilmelidir ve kullanıcıya rahatsızlık vermemelidir.

 

Künye – Kullanım Şartnamesi – Tekzip – İletişim Bilgileri

Google aslında Google News Kaydı yapabilmek için sizden Ekip olmanızı istemektedir.

1 kişinin Haber Sitesi Yönetemeyeceğini düşünen Google Firması sizden detaylı bir Künye Sayfası istemekte ve bu sayfada sitenizle alakalı tüm Yazar – Sistem ve Sorumluların isimlerini ve bilgilerini talep etmektedir.

Bu sayfada Sahte Kullanıcı kullanmak yerine çevrenizdeki kişilerin İsim – Soy isim ve İletişim Bilgilerini eklemeniz daha doğru olacaktır. Sayfada içerik üretmeseler bile Ekip Olduğunuz İzlenimi için gerçek kişilerden oluşan bir Künye Sayfası hazırlamanız önemlidir.

Bunun dışında Tekzip, Hukuki Bilgilendirme, Kullanıcı Sözleşmesi gibi Sabit Sayfalarında oluşturulması Google News Kaydı için önemli bir detaydır.

Örnek Künye, Kullanıcı sözleşmesi ve Tekzip Bilgileri için Google Haberler sayfasındaki sitelere göz atabilirsiniz.

Künye alanında bulunması gereken ana başlıklar şu şekilde olmalıdır.

 • Genel Yayın Yönetmeni
 • Yazı İşleri Müdürü
 • Görsel Koordinatör
 • Reklam Yayın Müdürü
 • Editörler – Köşe Yazarları – İçerik Üreticileri
 • Hukuk Danışmanı
 • İletişim bilgileri
 • Adres

Burada belirtilen Adres kısmı da aslında önemlidir. Bu sebeple de İletişim Bilgileri oldukça detaylı ve Gerçek Firma olduğunuzu gösterir şekilde girilmelidir. Firma olmasanız bile.

İletişim Sayfasında olması gereken olmazsa olmaz bilgiler şu şekildedir.

 • İletişim kurulacak kişinin adı
 • Telefon numarası
 • Email
 • Adres
 • Google Haritası (Google İşyerim Onayı Olması Artı Değer Katar)

 

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Google News Kaydı yaptırabilmeniz için Google Webmaster Tools üzerinden sitenizi Doğrulamış olmanız gerekmektedir.

Daha sonrasında https://partnerdash.google.com sayfasına giriş yaparak Doğrulanmış Siteleriniz için Google News Başvurusu yapabilirsiniz.

Google News Başvurunuz %20 – %40 – %60 ve %100 oranları görünerek İncelemeye Alınacaktır. İnceleme süresi bazen 2 Gün bazen ise 40 gün kadar sürebilir.

Bu süre boyunca Güncel ve Özgün İçerik üretmeye devam etmeniz önemli bir detaydır. Eğer bu süre içerisinde sitenizi boşlar ve içeriksiz bırakırsanız ne yazık ki Google News Kaydı olumsuz sonuçlanacaktır.

 

Google News Başvurunuz Olumsuz Sonuçlanırsa Ne Yapacaksınız?

Google News Başvurusu eğer olumsuz sonuçlanırsa 60 Gün boyunca yeniden başvuru yapamazsınız. 60 günün sonunda Panel yeniden açılır ve siteniz ile yeniden Google News Kaydı için başvuru yapabilirsiniz.

Bu 60 günlük süreçte sitenize iyi bakmanız, Google tarafından istenilen detayları gerçekleştirmeniz ve sitenizi Google News Kalitesine sokmanız önemlidir.

 

Google News İle Alakalı Sık Sorulan Sorular

 

Google News İçin Yıllanmış Domain mi Gereklidir?

Hayır. Kayıt edilen siteler arasında 1 ay önce satın alınıp içerik girilmeye başlayan site de vardır 10 yıl önce haber girişine başlanılan sitede.

Google tarafından istenilenleri yerine getirmeniz durumunda Google News Kaydınız yapılır. Domain Yaşına bakılmaz.

 

News Kaydı İçin ID Uzantılı Adres Şart mıdır?

İlk dönemlerinde ID Uzantısı isteyen Google şimdilerde buna takılmıyor. Yani ID Uzantınız var diye Google News Kaydı onaylanacaktır diye bir durum olmadığı gibi ID olmadığı için ret edilecektir diye de bir durum yok.

Eski bir siteniz varsa ve çok sayıda içerik varsa ID yapısına geçmeniz size Zarar Verecektir. Bu sebeple yapıda bir değişim yapmamanızı öneririz.

 

Bot İle Binlerce İçerik Çeksem Kayıt Olabilir miyim?

Asla. Bot veya Elle girilen Kopya İçerikler sizin Google News Kaydınızı olumsuz etkiler. Özgün, Güncel ve Uzun haber girişleri hem SEO hem de Google News Kaydı için olmazsa olmazlar arasındadır.

Günde 100 Kopya Haber yerine Günde 5 adet Özgün Haber sizin News Kaydınızı yapmanız açışından hedefinize daha kolay ulaştıracaktır.

 

Kaç Sitem İçin Google News Kaydı Yapabilirim?

Burada bir sınırlama yok. Aynı Webmaster Tools hesabı ile istediğiniz kadar Google News Kayıtlı site açabilirsiniz.

 

Haberleri Aynı Anda Eklemek Sorun Olur mu?

Eğer kullandığınız yazılım Zamanlamalı Ekleme Desteği sunuyorsa zamanlama yaparak haberleri Güne Yayın. Çünkü aynı anda eklenen içerikler News Kaydı için olumsuzluk oluşturabilirler. News ekibi sizden Güncel bir site isterler. Günde 1 kez girilip 10 haber eklemek yerine günde 5 farklı saatte 5 haber eklemek daha iyi olacaktır.

Zamanlamalı Giriş için Wordpress altyapısına sahip bir site oluşturabilir ya da bu işi Ücretli olarak yapacak bir Editör ile anlaşabilirsiniz.

 

Google News Listelerinde Nasıl Üst Sırada Çıkabilirim?

Burada da Otoriter Site mantığı yine ön planda. Hürriyet, Milliyet, Haber Türk gibi sitelerin otoriter olmasından dolayı sıralamalarda yine ön plana çıkmaları muhtemel. Burada yapmanız gereken şey Link Alımı, SEO Çalışmaları gibi sitenizi yükseltecek çalışmalara devam etmeniz.

 • Haberleri GÜNCEL ve HIZLI bir şekilde girip yayınlamanız.
 • KISA Haberler yerine UZUN ve DETAYLI haberler yayınlamanız.
 • Kullanıcı sıkmadan Sitenizde Kalmasını Sağlamanız.

Bu gibi detaylarla siteniz kısa sürede Google News için ön planda çıkacak siteler arasında kendisine yer bulacaktır.

 

Unutmayın Kullanıcıya Saygı Göstermeyen Siteler, Google Tarafından Saygı Görmezler.

Google News Nedir? Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir