Google Nexus 5 Modeli İçin Yeni İddialar Gündemde

Google tarafından yeni referans cihazı Nexus 5 için hangi firma ile çalışma yapacağı açıklanmadı ama pazara Google Nexus 5 ile alakalı birbiri ardına birçok bilgi sızmaya başladı.

Geçtiğimiz sene LG Nexus 4 ismi ile pazara sürülen bir önceki modelden oldukça başarılı bir geri dönüş alan Google firmasının 2013 senesinde pazara süreceği modeli de LG Nexus 5 olarak duyurması oldukça kuvvetli bir ihtimal.

Güney Kore’li LG ile iyi bir başlangıç yapan Google firması Asus ve Samsung gibi firmalarda bulamadığı başarıyı ve azmi LG firmasında yakalamış gibi görünüyor. Bu durum Motorola Nexus 5 iddialarını da geride bırakmış durumda.

Gelişmelerin bu denli sık ortaya çıkmasında kuşkusuz LG G2 modelinin resmiyet kazanması etkin rol oynuyor. Optimus G modeli geçtiğimiz yıl ki Nexus akıllı telefon modeline tasarım noktasında olmasa da, teknik özellikleri itibariyle temel oluşturmuştu. Benzer bir stratejinin bu yılda sürdürülmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Google Nexus 5 Modeli İçin Yeni İddialar Gündemde
Google Nexus 5 Modeli İçin Yeni İddialar Gündemde

Bir süre ortaya çıkan bazı haberlerde telefonun Snapdragon 600 işlemcisine sahip olacağı vurgulansa da, Moto X cephesinden ilk sızıntıları aktaran ve bu noktada güvenirliliğini ispatlayan tinhte.vn sitesi, Nexus 5’e dair önemli açıklamalarda bulundu.

Siteye göre Nexus 5, tasarım anlamında LG G2 modelinden farklı olacak ancak ekran ve işlemci bileşenleri benzerlik gösterecek. Nexus 5’te 5.2-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü IPS panelin yanı sıra Qualcomm cephesinden Snapdragon 800 işlemci birimine yer verilecek. Ekranla ilgili değineceğimiz bir diğer detay ise Nexus 5′te LG G2’de olduğu gibi oldukça ince bir çerçeve yer alacak.

LG G2’de arka bölüme konumlandırılan ses ve güç butonları Nexus 5’te yer almayacak, kamera ve LED flaş bir önceki nesil Nexus’a göre köşeye daha yakın bir bölgeye yerleştirilecek.

Çıkarılamayan kapak ve pil tasarımının devam ettirilmesi beklenen modelde, microSD kart girişine yer verilmesi beklenmiyor. Arka kapağın Nexus 4’te olduğu gibi cam bir yapı sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor.

Nexus 4 kullanıcıları cam malzemenin olası düşmelerde çok çabuk kırıldığı şeklinde şikâyetlerini birçok forumda dile getirmişti. Bu sebeple Google, LG G2’de yer alan plastik kapak anlayışını yeni Nexus modelinde devam ettirebilir.

Henüz resmi bir Nexus 5 bilgisi pazara sunulmamış olsa da Teknoloji dünyası biraz sızıntı biraz da tahmini haberler ile Yeni Nesil Nexus modeli hakkında ortaya bir yol haritası çıkarmayı başarmış durumdalar.

 

Google Nexus 5 Modeli İçin Yeni İddialar Gündemde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir