Google Tarafından Modüler Telefon Projesi “Project ARA” Sonlandırıldı

Modüler Akıllı Telefon noktasında pazardaki en ciddi adımlardan ve projelerden birisi olan ve Google tarafından yürütülen Project Ara isimli çalışma iptal edildi.

Bir Lego gibi farklı parçaların bir araya gelmesi ile kullanıcı tarafından isteğe bağlı olarak özelleştirilebilmesi ile gündeme gelen ve 2017 yılında geliştiricilere dağıtılması ve 2018 yılında da satışa çıkması beklenen sistem bir anda ikinci plana atıldı ve sonrasında iptal edildi.

Projenin İptal sebebi ise projenin fikir sahibi olan Phonebloks’un gidişattan ve gelişmelerden memnun kalmaması ve artık bu yapının pek rağbet görmeyeceğini düşünmeye başlamış olması.

 

Project Ara
Project Ara

 

Project Ara Rafa Kalktı, Gözler Google Pixel Projesinde

Project Ara isimli Modüler Akıllı Telefon yapısından vazgeçen ve çalışmayı sonlandıran Google firması şu aşamada Google Pixel ekibi ile Project Ara ekibini bir araya toplamış ve Pixel serisi üzerinde çalışmalara başlamış durumda.

Google Nexus markasını da tarihe gömen Google firmasının 2016 ve 2017 yılları için nasıl bir Akıllı Telefon süreci yaşayacağı ise henüz netleşmiş değil.

Firmanın bu süreç sonunda artık Kendi Akıllı Telefon Modeli ile pazara çıkması ve aracı üreticilerden tamamen uzaklaşması bekleniyor.

Daha önce Samsung, HTC, LG, Huawei gibi birçok firma ile çalışan ve Google Nexus serisini pazara sunan Google firmasının yakın dönemde Akıllı Telefon Üretimi konusunda da ciddi adımlar atması bekleniyor.

 

Google Project Ara Modüler Akıllı Telefon Projesi
Google Project Ara Modüler Akıllı Telefon Projesi

 

Project Ara Tamamen Çöpe Atılmadı

Elbette ki onca emeğin ve çalışmanın yer aldığı Project Ara isimli Modüler Akıllı Telefon çalışması tamamen çöpe atılmadı.

Sistem için geliştirilen yapılar farklı ürünlerde kullanılmaya devam edecek.

Ayrıca ilerleyen süreçte Modüler Telefon Pazarının biraz daha büyümesi durumunda Google Project Ara çalışmasının yeniden aktif hale gelmesi de olası bir durum.

Google Modüler Akıllı Telefon
Google Modüler Akıllı Telefon

Google Tarafından Modüler Telefon Projesi “Project ARA” Sonlandırıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir