Google tekrar yazılım açığı avında!

Google tekrar yazılım açığı avında!

Google kendi şirket misyonları dışında uzun bir süredir diğer şirketlerin yazılımlarındaki açıkları bulmakla sürekli haberlere çıkmaya başladı. Hataları bulunan şirketler, hepimizin gün içinde kullandığı uygulamaların veya işletim sistemlerini yazan şirketlerden başkaları değil. Google en son olarak Microsoft’un Windows işletim sistemindeki bir hatayı fark ederek tekrar yardım perisi rolüne büründü. Google bir hatayı keşfetmesinin hemen ardından […]


kendi şirket misyonları dışında uzun bir süredir diğer şirketlerin yazılımlarındaki açıkları bulmakla sürekli haberlere çıkmaya başladı. Hataları bulunan şirketler, hepimizin gün içinde kullandığı uygulamaların veya işletim sistemlerini yazan şirketlerden başkaları değil. en son olarak Microsoft’un işletim sistemindeki bir hatayı fark ederek tekrar yardım perisi rolüne büründü.

bir hatayı keşfetmesinin hemen ardından yazılım şirketine bildirerek bunu düzeltmesi için ortalama 90 günlük bir süre veriyor. Ama eğer yazılım şirketi bunu dikkate almayıp hatayı kapatmazsa veya kapatmaya çalışıp başarısız olursa , açığın tüm bilgilerini halkla paylaşıyor. Bu durum da yazılım şirketini zor bir duruma sokuyor.

Microsoft’un yazılımsal açığı neydi?

Geçtiğimiz aylarda , işletim sistemindeki kernel hafızasındaki bir açığı fark etti ve Microsoft’a bildirdi. Microsoft bildirimin ardından hemen bir yama paylaşarak açığı kapattığını duyurdu. Fakat ’un yaptığı açıklama bunun tam tersiydi: açığın oluşturduğu sorunun tam olarak giderilemediğini söyledi ve açığı halkla paylaştı. Microsoft hatanın giderilmediğini malesef sonradan fark etti ve ’u doğruladı.

  Google ile Apple arasındaki ayrışma gün yüzüne çıktı

Çıkış yapısında bulunan sıralama hatalarından dolayı, ’ta bulunan bir sistem çağrısı belirtilenlere göre kullanıcıların kullanıcı modunda havuz hafızasının görüntülenmesine ve giriş yapılmasına olanak sağlıyor. Bu hatadan dolayı herhangi bir kullanıcının kernel hafızasına erişim sağlayabiliyor. 7’den itibaren çıkan tüm sürümlerde bu açığın olduğu bildiren , Ağustos ayında gelecek yeni güncelleme ile açığın kapanacağını açıkladı.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status