Google tekrar yazılım açığı avında!

featured

Google kendi şirket misyonları dışında uzun bir süredir diğer şirketlerin yazılımlarındaki açıkları bulmakla sürekli haberlere çıkmaya başladı. Hataları bulunan şirketler, hepimizin gün içinde kullandığı uygulamaların veya işletim sistemlerini yazan şirketlerden başkaları değil. Google en son olarak Microsoft’un Windows işletim sistemindeki bir hatayı fark ederek tekrar yardım perisi rolüne büründü.

Google bir hatayı keşfetmesinin hemen ardından yazılım şirketine bildirerek bunu düzeltmesi için ortalama 90 günlük bir süre veriyor. Ama eğer yazılım şirketi bunu dikkate almayıp hatayı kapatmazsa veya kapatmaya çalışıp başarısız olursa Google, açığın tüm bilgilerini halkla paylaşıyor. Bu durum da yazılım şirketini zor bir duruma sokuyor.

Microsoft’un yazılımsal açığı neydi?

Geçtiğimiz aylarda Google, Windows işletim sistemindeki kernel hafızasındaki bir açığı fark etti ve Microsoft’a bildirdi. Microsoft bildirimin ardından hemen bir yama paylaşarak açığı kapattığını duyurdu. Fakat Google’un yaptığı açıklama bunun tam tersiydi: Google açığın oluşturduğu sorunun tam olarak giderilemediğini söyledi ve açığı halkla paylaştı. Microsoft hatanın giderilmediğini malesef sonradan fark etti ve Google’u doğruladı.

Çıkış yapısında bulunan sıralama hatalarından dolayı, Windows’ta bulunan bir sistem çağrısı belirtilenlere göre kullanıcıların kullanıcı modunda havuz hafızasının görüntülenmesine ve giriş yapılmasına olanak sağlıyor. Bu hatadan dolayı herhangi bir kullanıcının kernel hafızasına erişim sağlayabiliyor. Windows 7’den itibaren çıkan tüm sürümlerde bu açığın olduğu bildiren Windows, Ağustos ayında gelecek yeni güncelleme ile açığın kapanacağını açıkladı.

webdesitem

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir