Google’ın Fransa’daki davası sonuçlandı!

Fransa’da Google tarafından açılan davada, mahkeme son kararını bugün verdi. İşte Fransız mahkemesinin Google davasında verdiği kararlar!

 

Fransız mahkemesinin bugün açıkladığı sonuç ile, Google’ın geçtiğimiz yıl içerisinde açtığı davayı bitirmiş oldu. Bu karar Google firmasının 1.3 milyar dolarlık vergiden sorumlu olmadığını gösterdi. Bunun yanında Fransız mahkemesi, Google şirketinin Fransa’da büyük miktarda parayı haklı çıkaracak bir “İşyeri” olmadığına karar vermiş oldu.

Google şirketinin hukuki gelir değişim planı, Fransa’da yaklaşık olarak 700 kişiye iş vermesine rağmen Fransız müşterileriyle olan tüm dijital etkileşiminin İrlanda’da bulunan şirketler tarafından yürütüldüğünü ifade etmekteydi. Google firması, Fransa’da 2015 yılında 6.7 milyon euro vergi ödemişti. Şirket, açtığı bu davada Fransa’da ikinci kez bir vergi ödemesinin haksızlık olacağını bildirmişti.

Bu davanın sonucu her ne kadar Google için bir galibiyet olarak gözükse de, şirketin üstündeki bütün vergi sorunlarını ortadan kaldıracak kadar yeterli değil. Avrupa Birliğinin Google ile yaşadığı vergi ve para sorunlarının ne ilki ne de sonu. Hala Avrupa komisyonunun Google’a kestiği rekor para cezası konuşuluyor. 2.42 milyar euroluk rekor para cezası ile sonuçlanan dava, Google için oldukça büyük sorunlara yaratmıştı.

Google’ın Fransa’daki davası sonuçlandı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir