GSM, İnternet ve Uydu Yayını Hizmetlerinde İlk Açma-Kapama Bedeli Alınmayacak

GSM, İnternet ve Uydu Yayını hizmeti veren firmalar Faturaların Geç Ödenmesinden dolayı yaşanan Açma-Kapama işlemleri için bir takvim yılında bir kereye mahsus olmak üzere kullanıcıdan Açma-Kapama Bedeli almayacak.

Hükümet tarafından alınan bu karar ile 78 milyonun üstünde abonesi bulunan GSM Operatörleri, 60 milyonun üstünde abonesi bulunan İnternet Servis Sağlayıcıları ve Uydu Yayını Hizmeti sunan firmalar ilgili takvim yılı içerisinde bir kereye mahsus olmak üzere kullanıcıdan Açma-Kapama Bedeli almayacak.

Bu sayede faturasını geç ödediği için Açma Kapama bedeli yansıyan kullanıcılar eğer bunu alışkanlık haline getirmemişlerse faturalarına yansıyan bu bedelden de senede 1 kez olmak şartı ile kurtulmuş olacaklar.

Daha sonraki süreçte ise firmalar Açma Kapama Bedeli ile alakalı olarak ücretin yansımasına minimum 7 gün kala aboneye Açma – Kapama Bedeli ile ilgili bilgi vermesi şartı da getirildi.

 

Hizmetin Durdurulması Durumunda Bedel Alımı Duracak

Abonenin borcunun ödenmemesi sebebiyle firma tarafından yapılacak olan Hizmet Durdurma işlemi sonrasında aboneye yeni bir fatura çıkarılamayacak.

Yani abone borcunu 2 ay boyunca ödemezse aboneye ilgili dönemde hizmet sunulmayacak ve o 2 ay için de bir Fatura Borcu çıkarılamayacak.

Tabi ki bu sürelerin nasıl işleyeceği, ilgili firmanın borç tahsili için hukuki yollara ne zaman başvuracağı gibi bilgiler değişkenlik gösterebilir.

 

2018 Mayıs Ayında Yürürlüğe Girecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN tarafından duyurusu yapılan bu sistemin 2018 yılı Mayıs ayında yürürlüğe girecek olan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Yönetmeliği ile hayata geçirileceği bilgisini de verelim.

 

GSM, İnternet ve Uydu Yayını Hizmetlerinde İlk Açma-Kapama Bedeli Alınmayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir