Güney Kıbrıs Yangın Uçağı Teklifimizi Kabul Etti

Güney Kıbrıs’ta dağlık Trodos bölgesinde Pazar günü başlayan ve halen kontrol altına alınamayan Orman Yangını için Türkiye’den gelen destek önerisini Güney Kıbrıs Yönetimi kabul etti.

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti geçtiğimiz gün KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından iletilen Yardım Önerisini ise geri çevirmişti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yapılan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kendisine iletilen, “Türkiye’nin 3 uçakla yangın söndürme çalışmalarına katkı yapma” önerisini kabul ettiğini açıkladı.

 

Kıbrıs Tarihinin En Büyük Yangını

Birçok ülkenin de söndürme çalışmalarına katıldığı ve Pazar gününden bu yana süren orman yangını Kıbrıs bölgesinde bu güne kadar yaşanan en büyük Orman Yangını olma özelliğini eline aldı.

Yangının kontrol altına alınamadığı bölge için gönderilen destekler sayesinde orman yangınının kısa sürede söndürülmesi bekleniyor.

Ancak 3 gündür devam eden yangın bölgede önemli bir ormanlık alanı yok ederken yerleşim yerlerini de tehdit etmeye başlamış durumda.

Güney Kıbrıs Yangın Uçağı Teklifimizi Kabul Etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir