Hangi Android sürümü en çok kullanılıyor?

Google firması kendi web sitesinde bulunan geliştiriciler sayfasındaki Android sürümlerinin kullanım oranlarını güncel bir şekilde değiştirdi. İşte o veriler!

 

Google, geliştiriciler sayfasında Android sürümlerinin kullanım oranları yer alıyordu. Bu veriler, Google şirketinin son derece dikkat ettiği ve sürekli güncel tutmaya özen gösterdiği bir web sayfasında bulunuyordu. Kullanım oranları 2017 yılı Temmuz ayının verileri ile birlikte son haline güncellendi ve aynı web sayfasında paylaşıldı.

Sizinle paylaşacağımız bu verilere baktığımızda, piyasadaki en güncel Android işletim sistemi sürümü olan, Android Nougat sürümü artık çift haneli yüzdelere ulaştığını görmekteyiz. Google’ın Platform sayfasında yayınladığı rapora göre, firmanın mobil işletim sisteminin en son sürümü olan Nougat’ın %11.5’lik yüzdeye gelmesi yaklaşık olarak 10 ay sürdü.

Android’in en yeni sürümü olan Nougat, en çok kullanılan Android sürümü maalesef ki değil. Yeni çıkan bir Android sürümünün en çok kullanılan sürüm olma aşamasına gelmesi çoğunlukla bir yıldan fazla sürüyor. Gördüğümüz gibi Nougat da bu geleneği bozamayacak gibi duruyor.

Google firması bu verileri, Android 2.2 ve üstünde çalışabilen Google Play Store uygulamasını kullanarak topluyor. Bu da eski çok daha eski Android sürümleri çalıştıran telefonların ve Google Play Store’un yüklü olmadığı telefonların bu veri topluluğuna dahil olmadığı anlamına geliyor. Gelecek yıl, iki eski Android sürümü de büyük olasılıkla listedeki yerini kaybedecek gibi duruyor.

 

Hangi Android sürümü en çok kullanılıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir