Hava Harp Okulu Bünyesinde Teknokent Kurulacak

Üniversite & Sanayi İşbirliği çalışmalarından birisi olan Teknokent Yapılanması şimdi de Hava Harp Okulunda kendisine yer bulmaya hazırlanıyor.

Hazırlanan proje kapsamında ülkemize nitelikli askeri personel yetiştirme noktasında görevini yerine getirmekte olan Hava Harp Okulu bünyesinde bir Teknokent kurulacak ve Ar-Ge Çalışmaları bu birim üzerinden Üniversite & Sanayi İşbirliği protokolleri çerçevesinde yürütülecek.

Bu sayede hem Askeri Yapının İhtiyaçları ele alınabilecek hem de Teknolojik Gelişmeler çok daha hızlı bir şekilde istenilen seviyeye ulaşmış olacak.

 

Birçok Birimde Eğitim Veriliyor

Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü bünyesinde şu aşamada Havacılık, Bilgisayar, Elektronik, Endüstri Mühendislikleri ile Uzay Bilimleri ana bilim dallarında eğitim veriliyor.

Bu ana dallar altında ise 16 yüksek lisans ve doktora programı bulunuyor.

Enstitüde bünyesinde son yıllarda yaşanan bir boşluğun doldurulması amacıyla Uzay ve Havacılık Hukuku alanında da bir program yakın dönemde faaliyetlerine başladı.

 

Hava Harp Okulu Bünyesinde Teknokent Kurulacak
Hava Harp Okulu Bünyesinde Teknokent Kurulacak

 

Ankara ve İstanbul Merkezli Çalışmalar Yapılacak

İstanbul’da bulunan Hava Harp Okulu bünyesinde kurulması planlanan Teknokent sadece İstanbul merkezli olarak değil Ankara merkezli olarak da çalışmalarına devam edecek.

Bu durum sayesinde de Teknokent bünyesinde geliştirilecek olan Yeni Teknoloji Ürünleri direkt olarak Askeriyenin ve Devletin Başkentinden de takip edilebilecek ve görülebilecek.

 

Hava Harp Okulu SoloTürk
Hava Harp Okulu SoloTürk

 

Yeni Savunma ve Saldırı Sistemleri Üzerine Çalışılacak

Tabi ki kurulacak olan Teknokent bünyesine sınırlı sayıda firma alınacak ve bu firmalar bir noktadan Silahlı Kuvvetler ile alakalı Ürün veya Hizmet üreten firmalar arasından seçilecek.

Yani bir Reklam firmasının ya da farklı bir yapıdaki firmanın Hava Harp Okulu Teknokent yapısı içerisine girmesi mümkün olmayacak.

Bu Teknokent bünyesinde yapılacak olan Destek ve Çalışmalarda buna göre olacak ve gerektiğinde üretilen ürünler için ekstra destekler, Devlet Destekleri ya da farklı çalışmalar yapılabilecek.

Öğrencilerin de dâhil olacağı süreçler sonucunda hem işin içerisinde yer alan bir üniversite mezunu asker elde edilmiş olacak hem de direkt olarak sorunları gören ve buna göre çözümler üretmeyi başaran Ar-Ge Firmalarının sayısı da artmış olacak.

Üretilecek olan Yeni Teknolojiler sayesinde de Hava Harp Okulu başta olmak üzere diğer Askeri Okullarda Teknoloji ve Bilimsel Bakış noktasında daha iyi seviyelere ulaşmayı başarmış olacak.

Hava Harp Okulu Bünyesinde Teknokent Kurulacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir