Havasız Yapıdaki Patlamayan Lastikler Hayatımıza Girmeye Hazır

Havasız yapıdaki patlamayan lastikler üzerinde çalışan Michelin ve General Motors firmaları sona yaklaştı. Uptis Prototype serisi patlamayan lastik serisi resmi olarak tanıtıldı.

Michelin ve General Motors firmalarının üzerinde çalıştıkları Uptis Prototype (Unique Puncture-proof Tire System) isimli patlamayan lastik modeli resmi olarak tanıtıldı.

Klasik lastiklerdeki gibi hava basıncı mantığından uzak bir mantıkla çalışan bu lastiklerde patlama riski ortadan kalkarken lastiklerin kullanım ömürleri de uzamış olacak.

 

Uptis Prototype Lastik

Lastik Üretimini Azaltacak, Çevreye Katkı Sağlayacak

Günümüzde otomobiller başta olmak üzere neredeyse tekerlekli tüm araçlarda hava basıncı ile çalışan klasik lastikler kullanılıyor.

Bu lastiklerin gerek kullanım ömürlerinin düşük olması gerekse de üretildikleri hammaddelerin çevreye zarar veriyor olmasından dolayı pazara girecek olan bu yeni lastik tasarımı çok daha çevreci bir lastik yapısının hayatımıza girmesini sağlamış olacak.

Bunun yanında lastiklerin delinme, parçalanma gibi sorunlarını ortadan kaldıracağı için hem daha uzun ömürlü olacak ve uzun vadede maliyetleri düşürecek hem de lastiklerden kaynaklı olarak yaşanan kazaların da azalmasına sebep olacak.

 

Uptis Prototype

 

Chevrolet Bolt Serisinde Test Edilecek

Michelin ve General Motors tarafından geliştirilen Uptis Prototype serisi yeni lastik yapısı Chevrolet firmasının 2019 yılı sonunda pazara sürülmesi beklenilen Chevrolet Bolt serisi elektrikli aracında test edilecek.

Testlerde istenen verim elde edilebilirse 2024 yılına doğru yeni lastik yapısının araç firmaları tarafından kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor.

Birçok ülkenin ilerleyen yıllarda Benzinli ve Dizel araçları yasaklayacak olması ve Elektrikli Araç yapısına geçecek olması ile birlikte bu tekerler yapısının daha yenilikçi tasarımlara sahip Elektrikli Araçlarda daha sık karşımıza çıkmasını beklemek de yanlış olmayacaktır.

Uptis Prototype - Patlamayan Lastik

Havasız Yapıdaki Patlamayan Lastikler Hayatımıza Girmeye Hazır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir