Hediye Kartlı ve Hediye Çekli Cep Telefonu Satışı Yasaklandı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

BDDK tarafından 1 Şubat 2014 tarihinde başlatılan Taksitli Telefon Satış Yasağını delmeyi başaran Hediye Çekli Telefon Satışı da yasaklandı.

Büyük firmalar tarafından 1 Şubat 2014 tarihinde uygulamaya alınan Kredi Kartına Taksitli Hediye Çeki – Hediye Kartı ile Telefon Alım seçeneği BDDK tarafından genişletilen Kredi Kartı Yönetmeliği ile yasaklandı.

Bugün sabah saatlerinde Mağazalara bilgi geçen Teknoloji Marketler artık Hediye Çeki ve Hediye Kartı ile Taksitli Telefon Satışı yapmayacaklarını personellerine duyurdular.

 

Hediye Kartına Taksitli Telefon Satışı Bitti

Bu düzenleme ile Hediye Kartı veya Hediye Çeki ile 9 aya kadar Taksitli olarak satışı yapılan Telefonlar artık Taksitsiz bir şekilde satılacak.

 

Yönetmeliğe Yeni Madde Eklendi

Hediye Çeki ve kartı ile yapılan Taksitli Telefon satışını yasaklamak için kolları sıvayan BDDK, Kredi Kartı Yönetmeliği üzerinde yaptığı değişiklik ile “herhangi bir somut mal veya hizmet içermeyen” ürünlerin taksitli olarak satışını durdurdu.

 

İşte Yeni BDDK Kredi Kartı Yönetmeliği

Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez.

Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.

Yedinci fıkranın ikinci cümlesi, kurumsal kredi kartları hakkında uygulanmaz.”

Hediye Çekine Taksit Yasaklandı
Hediye Çekine Taksit Yasaklandı

Artık Telefonlara Taksit Yapılamayacak

Bu düzenleme sonrasında Teknoloji Mağazaları telefon satışlarını Tek Çekim veya Nakit olarak yapmak durumunda kalacak.

Taksitli Telefon almak isteyenler ise Banka Kredisi – Operatör Kampanyası veya Senetli Satış yapan noktalarda, daha yüksek Komisyon ve Faiz ödemesi yaparak Telefon almak zorunda kalacak.

 

Banka Kredisi ve Senetli Telefon Satışları Patlayacak

Düzenlemenin tam olarak Kredi Kartına Taksit olayını kesmesi sonucunda özellikle Banka Kredisi ve Senetli Telefon Satışları patlama yapacak gibi görünüyor.

Bu sistemde de 2.000 TL’lik bir cihaz 2.300 – 3.000 TL arasında değişen fiyatlar ile tüketiciye ulaşmış olacak. Ekonomide ortaya çıkan açık daha da büyük bir yara haline gelecek.

 

BDDK Kredi Kartı Yönetmeliği

Hediye Kartlı ve Hediye Çekli Cep Telefonu Satışı Yasaklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir