Pasaport Kayıt İşlemleriHelios Seçim Teknolojisi

Helios Seçim Teknolojisi

Amerika Birleşik Devletlerinde halk, yapılan seçim hackinden endişe duyuyor. Bunun bir teknoloji düzeltmesi olan helios olarak görülüyor. Uçtan uca şifrelenmiş, doğrulanabilir oylama Helios zaten ABD’de faal durumda. Ancak seçim korsanlığı, ABD basınında sıklıkla yer alıyor. Örneğin, Gürcistan’ın altıncı bölgesinde, seçimlerin ciddi oranda şüpheli bir oylama sistemiyle seçim güvenliği hakkında endişeler ve kaygılar ortaya çıktı. Gürcistan […]


Amerika Birleşik Devletlerinde halk, yapılan seçim hackinden endişe duyuyor. Bunun bir teknoloji düzeltmesi olan helios olarak görülüyor. Uçtan uca şifrelenmiş, doğrulanabilir oylama Helios zaten ’de faal durumda. Ancak seçim korsanlığı, basınında sıklıkla yer alıyor. Örneğin, Gürcistan’ın altıncı bölgesinde, seçimlerin ciddi oranda şüpheli bir oylama sistemiyle seçim güvenliği hakkında endişeler ve kaygılar ortaya çıktı.

Gürcistan elektronik oylama kağıtlarının pusula ve makineler ile verilmesinin sayımı imkansız halde kullanıldığı iddiasını güvenlik araştırmacısı Logan Lamb tarafından ortaya atılmış ve Logan Lamb seçim güvenliği hakkında şüphelerinin olduğunu söylemişti.

Lamb araştırmaları sonucunda, Kennesaw Eyalet Üniversitesi’nin Gürcistan’daki oylama sistemini denetleyen Seçim Sistemleri Merkezi’nin web sitesinin eyaletteki tüm seçmen kayıt defterini, seçim görevlileri için talimatları ve şifreleri içeren birden fazla PDF’yi ve tahsil için kullanılan yazılım sistemlerini yanlış yapılandırdığını tespit etti.

  13.7 Milyar Dolara Satın Alacak

Lamb, Merkezi Virginia’da Arlington County ilçesinde bulunan bir Amerikan siyasi-gazete olan Politico’ya verdiği demeçle “Tüm dosyaları barındırdıkları yerin köküne gidebilir ve giriş yapmadan her şeyi indirebilirsiniz” dedi.

Ayrıca Lamb yalnız değil. Güvenlik alanındaki pek çok kişi Amerika’nın elektronik oylamaya götürülmesi konusunda ciddi şüphelere sahip. 2000 seçimlerinden sonra Chads fiasco’sunu asan hükümet, oy kullanan makinelerini yenilemek için devletlere para değıttı ve birçok sistem umutsuzca kötü sonuçlar doğurdu.

Kağıt oy pusulaları, elektronik oylama üzerinde bir takım avantajlara sahiptir. Saymak daha yavaş olabilir, ancak elle hazırlanacak çok sayıda oy pusmasına ihtiyaç duyduğunuzdan sonuçların tahrif edilmesi daha zordur.

Elektronik oylama, şu andaki haliyle potansiyel olarak katlanılabilir, ancak denetlenebilen, oy gizliliğini koruyan ve yerinde kontrollere izin veren bir seçim yapmak için elektronik oylamayı şifreleme ile birleştiren sistemlerde mevcut.

Bu yılın Enigma konferansında, Ben Adida, eğitsel yazılım firması Clever’deki mühendislik dalında, Helios adı verilen yeni bir türde güvenli oy sistemini ayrıntılarıyla anlattı.

Sistemin oldukça basit olduğunu anlatan Ben Adida, Seçmenler oylarını attılar ve daha sonra şifrelenip seçmenlere tutmak için bir takip numarası verilir.

Bu takip numarası, oylamanın belirtilen şekilde oynatıldığından emin olmak için oy toplama sistemine karşı kontrol edilebilir ve oy pusulasını tehlikeye atmaz dedi.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status