Hibrid ve elektrikli araçlar yok satıyor!

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu’nun (TEHAD) yaptığı açıklamaya göre 2017’nin ilk altı ayında, geçen senenin aynı dönemine göre, Türkiye’deki hibrid ve elektrikli araç satışlarında yüzde 330,8 oranında artış meydana geldi.

Elektrikli ve hibrid araçların her geçen gün kullanımının kolaylaşması ve menzillerinin artması dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu tür araçlara olan ilgiyi arttırdı. Normal arabalara göre daha ekonomik ve çevreci olduğu için tercih edilen hibrid ve elektrikli araçlar hakkında TEHAD Başkanı ve Kurucusu Berkan Bayram şunları söyledi:

“Türkiye’deki otomobil kullanıcısının artık daha fazla çevre bilinci ile emisyon oranı düşük, çevreyi kirletmeyen modelleri tercih etmeye başlaması memnuniyet verici. 2011 yılında dünyada sadece 45 bin adet elektrikli araç satışı gerçekleşmişken, geçen yıl itibariyle bu rakam 2 milyon adede ulaştı. Bu artış önlenemez bir şekilde devam edecek ve 2025 yılı itibarıyla satılan her 10 araçtan 4’ü elektrikli olacak. Günümüzde otomotiv markalarının da birbiri ardına yaptığı açıklamalar, bu rakamın doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Elektrikli otomobilin göreceği bu talep karşısında ülkemiz, daha fazla otomotiv ve batarya teknolojisine yatırım yapmalıdır. Özellikle lityum bazlı batarya teknolojisi ve enerji depolama, önümüzdeki 10 yılın en önemli stratejik kalemleri olacak. Elektrikli ve hibrid otomobiller tüketici ve yatırımcı tarafında daha fazla teşvik edilmeli.”

Bu türden araç satışlarının artmasında özellikle hibrid otomobillerin büyük payı bulunuyor. Geçen senenin ilk yarısında hibrid araç satışı 293 iken bu sene 1.380 hibrid araç satılmış.

TEHAD’ın verileri gösteriyor ki Türk otomobil kullanıcıları hem kendi ekonomilerini hem de çevreyi düşündükleri için elektrikli ve hibrid araçlara yöneliyor. Bu tercihin ve oranların daha çok artmasını diliyoruz.

Hibrid ve elektrikli araçlar yok satıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir