Hindistan’da UBER ve OLA Gibi Uygulamalara Elektrikli Araçlara Geçiş Şartı

Hindistan’da UBER ve OLA Gibi Uygulamalara Elektrikli Araçlara Geçiş Şartı

1.5 Milyarı aşan nüfusu ile Çin’den sonra en kalabalık ülke olma özelliğine sahip olan Hindistan’da UBER ve OLA gibi Taksi Çağırma Filolarına Elektrikli Araçlara Geçiş Şartı getirildi.


1.5 Milyarı aşan nüfusu ile Çin’den sonra en kalabalık ülke olma özelliğine sahip olan ’da ve gibi Taksi Çağırma Filolarına Şartı getirildi.

Hükümeti tarafından alınan karar ile 2026 yılına kadar taksi şirketlerinin filolarında yer alan araçların en az %40’ı Elektrikli Motora sahip araçlardan kurulmuş olacak.

Tabi ki bu dönüşüm gelecek seneden itibaren kademeli olarak başlatılacak ve 2026 yılına gelindiğinde araçların %40’lık kısmı halini almış olacak.

Bu kapsamda filolardaki taksilerin;

  • 2020 yılında en az %2.5’luk kısmı,
  • 2022 yılında en az %5’lik kısmı,
  • 2023 yılında en az %10’luk kısmı,
  • 2026 yılında en az %40’lık kısmı Elektrikli Motora sahip araçlardan oluşacak.

 

OLA Elektrikli Araç

 

Daha Önceki Girişimler Başarısız Olmuştu

’da Softbank Group bünyesinde hizmet sunan ve taksi filoları geçtiğimiz yıllarda Elektrikli Motora sahip araçlara geçiş için bir çalışma başlatmış ancak şarj istasyonlarının yetersizliğinden dolayı geri adım atmak durumunda kalmışlardı.

Alınan bu karar neticesinde Hükümet tarafından da Şarj İstasyonlarına yönelik bir çalışma başlatılacak gibi görünüyor.

Hükümeti tarafından alınan bu karar ile hem ülkedeki artan petrol bağımlılığı azaltmak hem de araçlardan çıkan gazlar nedeniyle şehirlerde yaşanan hava kirliliğinin önüne geçilmek isteniyor.

Ayrıca tarafından da 2015 yılında imzalanan Paris İklim Değişikliği Anlaşmasına da bu dönüşüm sayesinde ciddi oranda uyulmuş olunacak.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status