Hollandalı Firma V Tasarımına Sahip Flying-V Adlı Uçak Tasarımlarını Duyurdu

Hollanda merkezli KLM Royal Dutch Airlines isimli firma tarafından V Tasarımına sahip Flying-V ismi verilen bir uçak prototipi ile alakalı tasarımlar paylaşıldı.

Uzunca süredir üzerinde çalışmaların devam ettiği bu tasarım sayesinde uçağın kanatları yeniden tasarlanarak harcanan yakıt maliyetlerinde ortalama %20 oranında bir kazancın elde edileceği belirtiliyor.

Bu tasarım ile yolcu kabinleri direkt olarak uçağın kanatları üzerine alınıyor. Bu sayede de hem uçağın taşıma kapasitesinde artış sağlanıyor hem de sürtünme katsayısı düşürülerek uçağın yakıt tüketimi düşürülmüş oluyor.

 

Flying-V Uçak Tasarımı

 

%20 Az Yakıt Tüketip AirBus 350 İle Aynı Yolcu Sayısına Sahip Olacak

Yapılan analizlere göre üretimi yapılırsa Flying-V isimli tasarım sayesinde AirBus 350 serisi uçaklar ile aynı sayıda yolcu taşınabilirken aynı anda da %20 oranında bir yakıt tasarrufu sağlanmış olacak.

%20 oranı her ne kadar rakamsal olarak göze küçük gelse de uçak yakıtlarının ve vergilerinin yüksekliği göz önüne alındığında direkt olarak uçak bileti fiyatlarına etki edecek bir düşüşün karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

Flying-V projesinin önde gelen isimlerinde Roelof Vos, CNN’ye verdiği röportajda bu tarz uçakları yıllardır uçurduklarını, tasarladıkları yeni uçak biçiminin gövdeler ve kanatlar arasında sinerji yarattığını yani uçağın gövdesinin aktif bir biçimde kalkışa katkıda bulunduğunu, bunun da daha az sürtünme kuvvetine ve dolayısıyla daha az yakıt tüketimine sebep olduğu bilgisini verdi.

 

Flying-V Yeni Nesil Yolcu Uçağı

 

Yapım Süreçleri Nispeten Daha Zorlu

Bu tarz tasarımlara sahip bazı prototip uçaklar geçmiş yıllarda da gündeme gelmiş ancak üretilecek olan uçaklarda gövdeye binen yükün klasik uçaklarda gövdeye binen yükten çok daha fazla olmasından dolayı ertelenmiştir.

Gelişen teknolojiler ve hayatımıza giren farklı materyaller ile 1-2 sene içerisinde olmasa da önümüzdeki 10 – 20 yıl içerisinde mevcut tasarıma sahip uçaklar yerine Flying-V tasarımına sahip uçakları kullanmaya başlayabiliriz.

 

Hollandalı Firma V Tasarımına Sahip Flying-V Adlı Uçak Tasarımlarını Duyurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir