Hotmail Servisinin Hacklendiğini ve Sessiz Kalındığı Resmen Açıkladı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Microsoft firması dört sene önce Hotmail Mail Servisinin Hacklendiği ancak bunu kimseyle paylaşmadıklarını itiraf etti.

Son günlerde Microsoft firması birkaç sene önce yaşanan bir saldırı konusunda yoğun bir baskı altında idi. Ve bu baskı sonunda bir itiraf getirdi.

Bu itirafa göre 2011 senesinde Çin kaynaklı saldırılar sonucunda Hotmail Mail Servisine ait 1.000’den fazla kullanıcı bilgisi ele geçirilmiş.

 

Firma İmajı İçin Sessiz Kalınmış

Hacklenme sonrasında hem kullanıcılarının hem de teknoloji dünyasının tepkilerinden korkan ve firma imajı için sessiz kalan Microsoft firması şimdilerde ise gelen tepkilerle sıkıntılı bir süreç yaşıyor.

Hacklendiği ile alakalı olarak yaptığı açıklama sonrasında bir başka açıklama daha yapan Microsoft firması bu olay sonrasında “Güvenlik ve Gizlilik” şartlarında bazı değişiklikler yaptıklarını, bu süreden sonra ortaya çıkacak muhtemel olaylarda kullanıcılara bilgi verildiğini ve vereceklerini belirttiler.

 

Hacker
Hacker

 

Hacklenen Mailler Kullanılmaya Devam Edildi

Microsoft firması tarafından Hotmail Servisinin Hacklendiğine dair bir bilgilendirme ne kullanıcılara nede basına bildirilmedi için hacklenen binlerce mail adresi hem kullanıcıların hem de Hackerların kullanımında kalmış.

Bu sebeple de sadece Hacklenme esnasında değil, daha sonraki dönemlerde de Kişisel Bilgiler direkt olarak Hacklerlar tarafından ulaşılabilir halde kalmış.

Bu durumun özellikle Mali ve Firma bilgileri içeren gizli kalması gereken mailleşmelere büyük bir darbe vurması, firmaların gizli sırlarının dışarı sızması gibi bir tehlikeyi ortaya çıkarmış durumda.

 

Microsoft, Hotmail Servisinin Hacklendiğini ve Sessiz Kaldığını Resmen Açıkladı
Microsoft, Hotmail Servisinin Hacklendiğini ve Sessiz Kaldığını Resmen Açıkladı

 

Zaman Geçmiş Olsa da Dava Açılabilir

Üzerinden 5 sene geçmiş olsa da Microsoft firmasının bu itirafları sonrasında Hotmail Kullanıcıları tarafından Dava Açılması söz konusu olabilir.

Bilgileri çalınan  1.000 kişi kim bilinmiyor olsa da bir şekilde o tarihlerde Hotmail firmasını kullanan ve kişisel verilerinin başkaları tarafından çalınmış olacağından şüphelenen kişi veya kurumların Microsoft firmasına ve Hotmail Servisine dava açması muhtemel gibi görünüyor.

 

Son Dönemde Hackerler Büyük Firmaları Vuruyor

Online Servisler üzerinden hizmet sunan firmalar son dönemlerde sıkça Hacker Saldırılarına maruz kalıyor.

Birçok firma bu saldırılardan üstüne düşeni alırken özellikle PSN servisinin hacklenmesi ile Sony firması büyük bir itibar kaybı yaşamıştı.

Tabi ki açıklanan veriler gibi Microsoft firması gibi hiçbir açıklama yapmayan firmalarda yok değil.

Hotmail Servisinin Hacklendiğini ve Sessiz Kalındığı Resmen Açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir