HP Yeniden Mobil Pazara Girmeye Hazırlanıyor

Geçtiğimiz senelerde oldukça büyük bir mali darboğaza giren ve birçok kanadını kapatan HP firması bu dönemde Akıllı Cep Bilgisayarı alanında en büyük söz sahiplerinden birisi olan PALM firmasını da kapatmıştı.

O dönemlerde pek geleceği olacak gibi görülmeyen Akıllı Telefon sektörü o dönemden günümüze kadar büyük bir gelişme gösterdi. Ve Bilgisayar gibi bir alandan bile müşteri çalmaya başladı.

Bu durum elbette ki birçok bilgisayar üreticisi firmayı bu alanda da ürün üretmek durumunda bıraktı. Asus gibi, Acer gibi firmalar telefon ve tablet pc üretmeye başlayınca HP firması da geçmişten kalan deneyimini yeniden sahalara sürmeye odaklandı gibi görünüyor.

HP Firması Akıllı Telefon Pazarına Giriyor
HP Firması Akıllı Telefon Pazarına Giriyor

 

1.6 Milyon Dolar gibi bir rakama PALM firmasını alan ve sonrasında yaşanan sorun ve sıkıntılar işle kapısına kilit vuran firma o dönemde oldukça başarılı olan WebOS İşletim Sistemini de Açık Kaynak Kodlu bir hale getirmiş ve kaderine terk etmişti.

Şu aralar ise firmanın yeni CEO su Akıllı Telefon pazarına girmek için kapıları zorlamaya başlamış durumda.

CEO Meg Withman tarafından yapılan açıklamalara göre HP firması yakında yeni bir akıllı telefon ile pazara çıkabilir. Firmanın büyüyen bu pazarda söz sahibi olması için de çalışmalar yaptığı gelen bilgiler arasında.

Bu arada bu kadar bilgi arasında elbette ki sızdırılan bilgilerde mevcut. Gelen haberlere göre HP firması WebOS İşletim Sistemini geri gelmemek üzere kapatmış durumda. Yakın dönemde Android İşletim Sistemine sahip, Qualcomm markalı 4 çekirdekli bir işlemci ile donatılmış yeni cihazın ilk etap çalışmaları tamamlandı. Yekın dönemde ise tanıtımı yapılacak.

HP firması bir yandan Android diğer yandan da Windows Phone 8 ile çalışan Akıllı Telefon ve Tablet Bilgisayarlarını 2012 sonuna doğru resmen ilan edip 2013 senesinin ilk çeyreğinde veya WMC 2013 fuarında  pazara sunması bekleniyor.

HP Yeniden Mobil Pazara Girmeye Hazırlanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir