HTC Evo 3D ve LG Optimus 3D Modellerinde Göz Yorma Sorunu

Müşterilerimizden ve internetteki bazı sorulardan gördüğümüz kadarıyla HTC Evo 3D ve LG Optimus 3D modelleri için yoğun bir şekilde Gözü Çok Yoruyor düşüncesi akıllara yer edinmiş şekilde.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. HTC Evo 3D ve LG Optimus 3D modelleri sadece bazı oyunlarda, 3 boyutlu videolarda ve 3 boyutlu fotoğraflarda ekrana 3D yani 3 Boyut özelliği sunmaktadır. Diğer tüm kullanımlarda ise normal bir cihazın ekranı gibi size hizmet sunmaktadır.

HTC Evo 3D
HTC Evo 3D

 

Yani hiçbir zaman bir mesajı 3D olarak okumaz, telefon rehberini 3 Boyutlu incelemezsiniz. Bu tarz işlemler normal bir cep telefonundaki gibi tek boyutludur.

Cihaz üzerinden 3D oyun oynarken ya da Film izlerken elbette ki göz yorulması meydana gelmektedir. Buda gözlüksüz 3D özelliğinin olmasındandır. 3D görünümü direk gözleriniz üzerinden vermekte ve bu durumda göz yorulmasına sebep olmaktadır.

Kullanım açısından 2 kameraya sahip olmaları ve istendiğinde 3D özelliklerine bürünmeleri dışında bu iki cihazında normal bir akıllı telefondan hiçbir farklı yoktur. Hatta iki cihada da kullanılan Çift Çekirdekli İşlemci ailesi cihazın takılmadan ve donmadan çalışmasını sağlamaktadır.

Fiyat olarak 3D’ye olan ön yargı ve cihazların biraz kalın olmasından dolayı hızlı bir düşüşe giren cihazlar pazarda birçok çift çekirdekli cihazdan daha ucuza gidecek hale gelmiştir. Örnek olarak HTC Evo 3D fiyat olarak 1099 TL den şuan satılmaktadır.

Kısacası cihazı kullanma noktasında Göz Yorması gibi bir durum yoktur. Ancak cihazın 3D özellikleri kullanılmaya başlanırsa gözde uzun kullanım sonucu yorulmalar olacaktır.

Fotoğraf ve Video çekerken 2D de çekim yapar oyunları 2D de oynar ve 3D video atıp izlemezseniz o zaman göz yorulması gibi bir durumla da karşılaşmazsınız.

Ancak aklınızda illaki bir soru işareti varsa kullanan bir arkadaşınızdan bir saatliğine ödünç alarak veya bir teknoloji mağazasında ürünü inceleyerek dediklerimi daha net görebilirsiniz.

 

Editör Notu: 1 yıldır HTC Evo 3D kullanıyorum. Yani yazdıklarım 1 yıllık bir deneyim sonucudur. Sallamasyon falan değildir.

 

 

 

HTC Evo 3D ve LG Optimus 3D Modellerinde Göz Yorma Sorunu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 1 Eylül 2012, 21:54

    lg optimus bizzat kullandım hiç göz ağrısı felan yaşamadım fotoraf cektikten sonra 1 dakika bakınca 3d yede alışıyosunuz :D

    Cevapla