HTC One M9 Sıcaklık Testlerinde Şok Etti

Pazara sürülen HTC One M9 serisinin kullandığı SnapDragon 810 serisi işlemci ailesi Sıcaklık Testlerinde beklemediği bir durum ile karşılaştı.

İşlemci Ailesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan sorun, SnapDragon 810 serisinin ve buna bağlı olarak HTC One M9 serisinin aşırı derecede ısınacağını ortaya koyuyor.

Bu durumda özellikle cihazın Oyun, Video, İnternet gibi işlemci yoğunluklu çalıştığı durumlarda İstenmeyen Sıcaklık Derecelerine ulaşması anlamına geliyor.

 

İşlemcilerin Bir Noktaya Kadar Isınması Normal

Akıllı telefonlar ve tabletlerin performansı artıkça, performansla doğru orantılı olarak güç tüketimi ve ısı sorunları da ortaya çıkmaya başladı.

Tabii istisnalar da var. Mimari ve üretim teknolojisi tarafından gelişmiş işlemciler, performansı artmasına rağmen ısı ve güç tüketiminde çok artış oluşturmuyor olabilir. Örneğin Galaxy Note 4‘te kullanılan 20nm teknolojisiyle üretilen 8 çekirdekli Exynos 5433 işlemcisi.

Hem serin çalışan bu işlemci, hem de oldukça performanslı. Fakat performans anlamında cömert işlemcilerde ısı sorunları da duyuluyor. Bunlardan bir tanesi de Snapdragon 810.

Daha önce ısı sorunları yüzünden Qualcomm’dan Snapdragon 810 işlemcisi temin etmeyeceği söylenen Samsung, Galaxy S6 ve S6 Edge modellerinde Snapdragon 810 işlemcisini üretmeyip, 14nm teknolojisiyle üretilen 7420 işlemcisini kullandı.

[stextbox id=”custom”]HTC One M9 Türkiye Satış Fiyatı Belli Oldu[/stextbox]u

 

HTC One M9 Sıcaklık Testlerinde Şok Etti
HTC One M9 Sıcaklık Testlerinde Şok Etti

 

SnapDragon 810 Serisi Hangi Sıcaklıklara Çıkabiliyor?

Tweakers adlı sitenin yaptığı ölçümlerde HTC’nin Snapdragon 810 işlemcisini kullanan One M9 modelinin, diğer modellerden oldukça yüksek ısılara çıktığı gözlemlendi.

Snapdragon 801 işlemcili One M8 modeli 38.7 derece, yine Snapdragon 801 işlemcili LG G3 modeli 42.2 derece sıcaklıkta çalışırken, iPhone 6 Plus 39.4 derecede çalışıyor.

Samsung’un Exynos 5433 işlemcili Galaxy Note 4 modeli ise 37.8 derece sıcaklığında çalışıyor.

HTC’nin Snapdragon 810 işlemcisi ise 55.4 derece gibi, diğer modellere göre çok daha yüksek bir sıcaklık değerine ulaşmış durumda.

Yani LG’nin, G Flex 2 modelinde yaşadığı ısı problemi, Qualcomm’un iddia ettiği gibi revizyonlarla da giderilmemiş gibi duruyor. Daha sonra çıkan One M9 modelinde de oldukça yüksek bir ısı söz konusu.

[stextbox id=”custom”]HTC One M9 & Asus ZenFone 2 Karşılaştırması[/stextbox]

 

HTC One M9 Sıcaklık Testi
HTC One M9 Sıcaklık Testi

 

HTC ve SnapDragon Duruma Bir Çare Bulmalı

2,800 TL gibi bir rakamdan Ön Siparişe çıkan HTC One M9 serisinin bu şekilde bir ısınma sorunu yaşaması Kullanıcı Açısından pek de anlayışla karşılanacağını sanmıyorum.

Şuan pazarda Apple iPhone 6 serisi ile Fiyat konusunda yarışan sadece HTC One M9 var. Bu sebeple de kullanıcılar Sorunsuz Bir Akıllı Telefon almak isteyeceklerdir.

Belirtildiği gibi 55 dereceyi bulan sıcaklıklara ulaşması, birde yaz aylarında dış ortamın da 30 – 40 dereceyi bulması ile HTC One M9 kullanımı bir eziyete dönebilir.

Kış aylarında ise Soba Sıcaklığı sunması sebebiyle elleri üşüyenler için HTC One M9 tam bir Cep Sobası olarak lanse edilebilir.

Bakalım Qualcomm SnapDragon 810 serisi için ne yapılacak. HTC ve Qualcomm bu Isınma Sorunu için nasıl bir çözüm üretecek ve HTC One M9 serisi pazarda sorun yaşamadan satışa çıkabilecek mi?

 Kaynak: http://shiftdelete.net/snapdragon-810un-isisi-kameralara-yansidi-59118

HTC One M9 Sıcaklık Testlerinde Şok Etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir