HTC One Modeli 5 Milyonluk Satış Barajına Ulaştı

HTC için zor günlerin bitmesi anlamına geleceği beklenilen HTC One modeli beklentiler boşa çıkarmadı ve 5 Milyon adetlik satış barajını herşeye rağmen aşmayı başardı.

Tanıtıldıktan sonra yoğun bir ilgi alan ancak ABD ve Japonya gibi pazarlara ilk parti sunulduktan sonra oldukça sıkıntılı bir üretim dönemine geçen ve rakipleri Sony Xperia Z ve Samsung Galaxy S4 modelinden sonra pazara tam anlamıyla çıkan HTC One modeli her şeye rağmen başarılı bir satış grafiği çizmeye başladı.

Son dönemde sıkıntılı günler geçiren HTC özellikle bir önceki çeyrekte önemli ölçüde düşüş yaşadı. 2013 yılı ilk çeyreğinde net karı Yüzde 98 oranında azalan şirket sadece 2.85 milyon Dolar kar açıkladı. Şirketin bir önceki yılın aynı çeyreğinde ise 152 milyon Dolar karı bulunuyordu.

HTC One Modeli 5 Milyonluk Satış Barajına Ulaştı
HTC One Modeli 5 Milyonluk Satış Barajına Ulaştı

Wall Street Journal’ın haberine göre ismi açıklanmayan bir HTC yöneticisi, HTC One satışlarının oldukça iyi gittiğini duyurdu. Verilen bilgiye göre 4 aydır piyasada bulunan model 5 milyon adet satışa ulaşmış durumda. Bir başka değişle ay başına ortalama 1.25 milyon HTC One satılmış. Bu arada 4 aylık süreç ABD ve Japonya’ya ilk gönderilen parti ile başlamış durumda. İlk parti sonrasında ise 2-3 ay hiçbir pazara çıkış yapılmadı.

HTC One modelinin en büyük rakibi olan Samsung Galaxy S4 modeli ise One modelini katlayarak ilk aylık süreçte 10 Milyon adetlik satış barajını aşmayı başarmış durumda.

Ancak burada Samsung modellerinin pazara bir anda ve yüklü sayıda gönderilmiş olduğu gerçeğini unutmamak gerek.  Samsung Galaxy S3 ile hemen hemen aynı kasaya sahip olmasından ve HTC One gibi işlenmesi zor bir yapıda olmamasından dolayı Galaxy S4 daha yoğun bir satış pazarlaması yapabilmiş durumda.

HTC One modeli ise halen birçok ülkede kara borsa olarak satılıyor. Örneği ülkemizde HTC One modeli bayilere 1-2 adet olarak dağıtıldı. Teknoloji mağazalarına ise henüz giriş yapamadı. Bu durumda Galaxy S4 ile rekabet edebilme ihtimalini biraz aşağıya çekmiş durumda.

 

HTC One Modeli 5 Milyonluk Satış Barajına Ulaştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir